avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1226 soluții astăzi
Forum Activitate adina_md

Activitate adina_md

Discuție recurs
Buna seara,

as avea o intrebare. daca cineva a primit o pedeapsa de 5 luni cu suspendare (pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice, dar fara alte incidente), dar fara ca decizia sa fie finala, iar avocatul a cerut recurs, exista posibilitatea ca aceasta pedeapsa sa se reduca semnificativ sau chiar sa primeasca amenda administrativa? sau ce altceva s-ar mai putea intampla? si inca o intrebare: daca aceasta hotarare ramane definitiva, afecateaza ea in vreun fel dreptul de a parasi tara sau de a intra intr-o alta tara a persoanei respective? va multumesc.

Buna seara.
Daca exista cineva care are ceva experienta in dreptul penal din Anglia si drepturi sau interdictii de intrare pe teritoriul Marii Britanii, as aprecia niste lamuriri.
Daca o persoana care se afla sub urmarire penala pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice pleaca din tara la munca in strainatate ( mai specific in Marea Britanie - in conditii legale si cu contract de munca stabil) in timpul anchetei, exista posibilitatea ca la primirea hotararii judecatoresti aceasta persoana sa nu mai poata sa lucreze in Marea Britanie?Avocatul i-a spus ceva cum ca exista o posibilitate (nu stiu cat de mare) sa obtina amenda administrativa datorita circumstantelor atenuante pe care le are si atunci din cate stiu nu apare la cazier.Dar in cazul in care totusi instanta hotaraste inchisoare cu suspendare, in ce fel poate afecta cazierul dreptul persoanei de a calatori inspre si dinspre Marea Britanie sau chiar permisul de munca?Si inca ceva....este o idee buna sa se amane judecata pana in momentul in care persoana va reveni in Romania definitiv sau ar fi mai bine sa astepte o hotarare definitiva cat mai repede?
Va multumesc anticipat.
Va multumesc pt raspuns.Nu prea vreau sa dam in judecata pe nimeni,doar am vrea sa dispara articolele si banuiesc ca se poate face o plangere la redactia ziarului macar referitor la publicatia online.Inca o data multumiri.
Va multumesc pentru raspuns.Intrebarea mea era de fapt daca se poate face ceva in legatura cu articolul din ziar...in ce priveste judecata asteptam sa vedem.Stiu ca are drepturi presa dar nu stiu daca nu cumva ceea ce au facut ei nu se incadreaza in categoria de prelucrare a datelor personale si daca nu este ilegal.Ca pana la urma ce a facut a facut din pacate.dar articolul ramane.Multmumesc pentru atentie.
Buna ziua.
As avea o intrebare si nu stiu exact daca este locul potrivit,dar nu stiu pe cine altcineva sa intreb.Problema este urmatoarea.Prietenul meu a fost prins la volan sub influenta alcoolului.Dosarul urmeaza sa se judece,stim cam ce urmeaza,are avocat,acum asteptam doar data de judecata care se apropie.Problema de fapt este ca nu stiu cum cineva de la un anumit ziar a facut rost de tot dosarul lui,cu toate datele personale,de la numele complet,la locul de munca,pozitia ocupata,declaratiile,rezultatele alcoolemiilor,absolut tot si a publicat toate aceste date intr-un ziar cu circulatie nationala.De mentionat ca articolul a aparut in ziar inainte de data la care a fost prima infatisare la tribunal, deci este exclus ca datele sa fi fost obtinute dintr-o sala de tribunal.Mai mentionez ca nu este vorba despre o persoana publica, sau cu vreo functie importanta sau care are vreo putere de decizie de orice fel.De asemenea cred ca este important ca nu a fost contactat de vreun reprezentant al ziarului care sa-i ceara permisiunea pentru publicarea acestor date. Si mai mentionez ca nu a provocat vreun accident care sa fi cauzat probleme cuiva, a fost pur si simplu un control de rutina.Ceea ce a facut este regretabil, dar intrebarea este daca cei de la redactie aveau sau nu dreptul legal sa faca asa ceva si daca nu ce se poate face?eventual se poate face o plangere in urma careia sa se retraga de pe varianta de pe internet a ziarului articolul respectiv?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Somaj Absolventi 2009
"Trebuie sa asteptati pana se implinesc 60 de zile (adica pana la 1 dec.).
Depuneti dosarul si veti primi indemnizatie de somaj din decembrie. Daca va angajati dupa aceea (in ianuarie sau mai tarziu) anuntati ANOFM si vi se va plati in continuare 30% din indemnizatie pana la expirarea perioadei pentru care ati fi primit indemnizatie daca nu v-ati fi angajat. "
Va multumesc pt raspuns, dar nu stiu daca am inteles corect....adica sa-mi depun dosarul in decembrie, si chiar daca iau rezidentiatul si ma angajez din ianuarie, e posibil sa primesc 30 % din indemnizatia de somaj? am inteles corect? pt ca mi se pare ciudat...ce-i drept nici nu prea am avut de-a face cu chestii legale pana acuma :">
Răspuns la discuția Somaj Absolventi 2009
din pacate eu cunosc destui.....nu zic ca asta imi doresc...urmeaza un examen de rezidentiat in noiembrie, dar la care nu exsita destule locuri pentru toti cei care vor candida.....si daca nu sunt f multi someri, asta e pentru ca multi dintre cei care raman fara loc de munca de la stat, pleaca....oricum, exista si someri in acest domeniu....
Răspuns la discuția Somaj Absolventi 2009
Ma confrunt si eu ca si multe alte mii de absolventi de medicina si de medici din toata tara cu aceasta problema si nu numai....din pacate in tara in care traim sanatatea nu mai este de mult o prioritate pentru domnii de la guvernare si medicii vor continua sa plece din tara, din pacate, fie ca unii nu vor acest lucru, din foarte multe motive.lipsa locurilor de munca si conditiile absolut inimaginabile in multe din spitalele unde exista locuri, sunt doar o mica parte dintre ele.
Buna ziua!am o intrebare legata de dreptul la ajutorul de somaj acordat absolventilor de studii superioare din 2009. mai precis, am terminat medicina in septembrie si am fost sa-mi depun dosarul pt ajutor de somaj. la sediul lor mi s-a spus ca initial trebuie sa fiu luata in evidenta si mi s-a spus sa revin dupa 1 decembrie, daca pana atunci nu gasesc loc de munca, ceea ce este imposibil pt ca nu se da inca examenul de rezidentiat. intrebarea mea este, ce se intampla cu aceasta luna si jumatate pana in decembrie, in conditiile in care din ianuarie reusesc totusi sa semnez un contract de munca in calitate de medic rezident, daca acest timp octombrie-dcembrie mi se plateste sau daca nu, daca se poate sa iau indemnizatia de somaj macar pe luna decembrie, chiar daca iau rezidentiatul. legea nu spune chiar f clar ce se intampla cu aceste 60 de zile, dar spune ca avem dreptul la somaj din momentul in care suntem licentiati pana la semnarea unui contract de munca, ceea ce ar corespunde cu perioada octombrie - decembrie inclusiv. va multumesc.