avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate Ramy2u

Activitate Ramy2u

Buna,
Pe 03.01.2013 am fost amendata de Politia rutiera Pitesti cu 280 lei + suspendare permis 30 zile. Ideea este ca nu am acordat prioritatea politistilor intr-un sens giratoriu(mentionez ca nu aveau girofarele aprinse sau semnalul actustic, circulau normal). Sensul asta giratoriu are 2 benzi, cu linie discontinua. Eu mergem drept pe prima banda, fara a face sensul giratoriu, iar ei tocmai ce intrasera in sens pe a 2-a banda(banda de langa bordura), mentinand-o, ca si mine de altfel. Precizez ca nu era aglomerat, era seara, eram decat eu si ei, prin urmare nu am considerat ca era impetuos necesar sa le acord proritate, fiecare mentinandu-si banda. M-am interesat de regulile de circulatie in sens giratoriu cu mai multe benzi, din pacate nu este nimic clar specificat . Intrebarea este cine ar putea avea dreptate in eventualitatea de a depune o contestatie??( am specificat pe procesul verbal ca nu sunt de acord sa semnez, am cerut sa vina p.v.-ul prin posta). Multumesc
Discuție Noul Cod Civil
Buna, as dori sa stiu si eu ce modificari va contine noul Cod civil (Legea nr287/2009 )? ce articole se vor schimba dramatical? am tot cautat pe internet ce noutati va aduce noul Cod civil si nu gasesc...
Răspuns la discuția Scrisoare de recomandare+preaviz
Multumesc frumos pentru raspuns!
O seara faina!
Răspuns la discuția Scrisoare de recomandare+preaviz
Multumesc, asa am facut! Acum sunt la noua firma! Ideea e ca de la vechiul angajator inca nu am primit ultimul salariu. La ei salariile se dau pe data de 15, spre exemplu maine ar trebui sa primesc salariul pentru perioada 01.01.2011-31.01.2011. Insa de la ei am plecat pe data de 4 februarie, asta inseamna ca pe langa salariu respectiv, ei trebuie sa-mi plateasca si astea 4 zile din februarie, numai ca au zis ei, banii pentru aceste 4 zile mi-i vor da pe 15 martie.
Vreau sa stiu daca ceea ce spun ei are vreun temei sau se eschiveaza pentru a nu-mi mai plati ultimele 4 zile. As vrea totusi ca banii sa-mi fie acordati maine, pe 15.02 ca astfel sa imi pot lua si nota de lichidare si decizia de incetare a contractului de munca.
Răspuns la discuția Scrisoare de recomandare+preaviz
Si daca lipsesc o zi din preaviz? (nu ca as vrea, dar sunt chemata la viitorul loc de munca pentru efectuarea actelor) Fara sa motivez sau sa anunt pe cineva? Din cate stiu eu la 3 absente nemotivate poti fi sanctionat...
Buna seara,

Intr-un final plec de la firma care mi-a dat atatea batai de cap.
1. Ideea e ca as dori de la angajator o scrisoare de recomandare, insa is curioasa daca sunt cumva obligata sa le specific viitorul loc de munca (ei sunt foarte curiosi unde ma voi duce si nu doresc sa le spun). Alta ar fi daca, in cazul in care angajatul le cere o scrisoare de recomandare, ei, ca si angajati, sunt obligati sa o dea? au ba?

2. O alta nelamurire e legata de perioada de preaviz. M-am mai documentat eu pe goagal, dar nu e nimic concludent: e de 15 lucratoare sau calendaristice? (mie angajatorul mi-a zis k sunt calendaristice, da' nu prea-mi vine a crede). Apoi, practic contractul de munca inceteaza odata cu prima sau cu ultima zi de preaviz? (mie mi s-ar parea normal cu ultima).

3. In perioada de preaviz sau dupa, as putea sa-mi iau zilele de concediu ramase?

4. Mai exista continuitate pe cartea de munca in cazul in care, dupa incetarea contractului de munca de la ultimul job, in urmatoare zi te duci la celalalt loc de munca? Sau nu se mai tine cont de asta? Am auzit ca daca nu exista continuitate iti influenteaza pensia prin micsorarea sumei... (mi s-ar parea o aberatie, dar macar sa fiu informata).
Cam atat!


Multumesc!
O seara faina!:)
Răspuns la discuția Carte de munca pe alta firma
Multumesc frumos pentru intelegere si ajutor. Prin urmare, nu poate fi vorba de o sanctiune prea mare pentru firma.

O zi placuta!
Răspuns la discuția Carte de munca pe alta firma
Firmele au acelasi sediu, iar cu dovezile e mai greu..
- nu stiu daca faptul ca lucrez intr-o locatie de pe firma 1 este o dovada, numai ca, asa cum am spus mai sus, cele 2 locatii sunt apropiate;
- apoi faptul ca prestez alte servicii: spre exemplu pe firma 1 se vand accesorii, telefoane si servicii, pe cand la firma 2 se vand doar telefoane la liber si accesorii, fara servicii;
- la firma 1 este un program diferit fata de cel de la firma 2;
- faptul ca inca port uniforma pe care este inscriptionata numele firmei 1;
- faptul ca, pe firma 1 inca completez, intr-un tabel, realizari periodice efectuate pe firma 1...iar aceste tabele, pe firma 2, nici nu exista;
- seara trimit borderouri cu numele firmei 1 si in care sunt obligata sa inscriptionez, la sfarsit, numele agentului, respectiv al meu.
- apoi, semnaturile mele de pe facturi, borderou (care ulterior sunt trimise catre sediu) pot constitui o alta dovada...
Răspuns la discuția Carte de munca pe alta firma

Firma 2 (care juridic nu are nicio legatura cu firma 1) v-a oferit un contract determinat, pe care dvs. l-ati ... acceptat.
Asta-i tot.


Intr-adevar, dar firma 2 nu-si respecta clauza prevazuta in contract, si anume de a lucra pe firma 2. Mi se pare absolut normal si legal ca, incheind un contract pe firma "2" sa lucrez tot la firma "2", si ilegal ca incheind un contract pe firma "2" sa lucrez la firma "1".
Ceea ce vreau sa spun e ca nu ma deranjeaza faptul ca mi s-a prelungit tot pe determinat si pe alta firma, cat ma deranjeaza faptul ca eu practic lucrez tot la firma 1, desi teoretic eu am semnat contract pe firma 2. Doresc sa fie respectate conditiile contractuale. ATAT!



pppps: In cel fel "ati fost pus sa lucrati" tot pentru firma 1?

Pe firma 1 am acelasi post ca si pe firma 2. La firma 1 totul a fost legal.

Multumesc pentru inteleger!

Răspuns la discuția Carte de munca pe alta firma
da, a fost semnat de mine. Practic am semnat pentru inchiderea contractului pe firma 1 si am semnat ptr firma 2. Dar ceea ce ma deranjeaza e ca daca tot m-au pus sa lucrez in continuare pt firma 1, atunci trebuiau sa-mi fi prelungit contractul pe nedeterminat pe aceeasi firma.