avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters106474

Activitate ContSters106474

Răspuns la discuția abuz sau indolenta ?
Nu sunt o fire violenta si nici gind sa-mi fi batut joc de ea..D_zeu sa ma pedepseasca pentru tot ce iam facut rau...(mai ales ca ambii parinti sunt morti iar bunici au alungato) ...poate chiar asta merit sa fiu tot timpul prigonit si blamat de toti.
Răspuns la discuția abuz sau indolenta ?
Oare nu sunteti prea rigida in sentimente...? totusi de ce a fugit si sa intors la mine si nu a stat acolo unde spuneti ca primeaza binele si viitorul ei....
Răspuns la discuția abuz sau indolenta ?
multumesc...dar am spus ca regret din suflet acest incident care nu se va repeta si ne-am inpacat pe deasupra ....iar in ceea ce priveste grija lor deosebita ...credeti ca e mai bine ca acel copil sa ramana orfan si sa fie crescut de stat iar ea cind va inplinii 18 ani sa devina un copil al strazii.....?
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...Am trait intr-o relatie de concubinaj cu o minora care acum are varsta de 16,5 ani si este insarcinata cu mine in luna a 6 . Acum 3 luni am facut prostia sa o lovesc #-o iar ea a fugit de la mine la bunicii ei acestia indemnando sa ma reclame la politie din razbunare pentru viol asupra ei. Din acel moment ea a fost internata intru-un centru maternal luandu-se o masura de protectie asupra ei. Ulterior am aflat unde se afla si mam inpacat cu aceasta iar ea si-a retras plangerea facuta inpotriva mea si fiind din nou intr-o relatie apropiata cu ea, insa cei de la centru maternal nu mi-au permis mia sa o vizitez niciodata iar nu demult a fugit de acolo venind inapoi la mine stand cca. 2 sapt. pana a fost invitata la politie si luata foarte brutal zvirlita in masina si dusa inapoi la centru unde i sa interzis orice legatura cu exteriorul cit si cu mine. Doresc sa aflu daca sa procedat legal in aceasta situatie cit si faptul ca ea si-a exprimat dorinta in fata directorului de acolo de a se casatorii cu mine intrucat sunt tata copilului ei iar acestia tergiverseasa sub diverse motive cerindu-mi tot felul de acte pe care nu le pot obtine fara prezenta ei tinand-o numai inchisa ca o infractoare si intr-un stres continu, demoralizind-o total. Nu stiu cui ma pot adresa cu o plangere sa arat regimul restrictiv la care este supusa cit si ce demersuri as putea face pentru a urgenta eliberarea ei din aceasta intitutie de calvar si dea incheia casatoria legal. Va multumesc pentru rabdarea acordata.
buna seara ...ma numesc Marian si am 46 de ani ,nu am fost casatorit "niciodata" legal...cine doreste sa-mi raspunda in ce coditii posibile ma pot casatori cu o femeie care in luna august va inplini virsta de 16 ani daca aceasta nu are nici un parinte (fiind decedati) nici un tutore legal si cu care locuiesc in concubinaj de 1 an de zile. Va multumesc cu repect!
Buna ziua...Am trait in concubinaj timp de 14 ani fara ca aceasta sa fie divortata. In acest timp a rezultat un copil care acum are 8 ani iar concubina mea a decedat si copilul a ramas pe numele sotului ei. Sa facut tagada paternitati dovedindu-se ca sotul ei nu putea fi tatal natural al copilului. Intrebarea mea este ce demersuri trebuie sa mai fac in continuare ca copilul meu sa-mi poarta numele si sa fiu recunoscut legal ca parintele lui...poate un model de cerere cu care sa deschid o actiune in instanta...intrucit nu-mi pot permite sa angajez un avocat va multumesc pentru intelegere...
Răspuns la discuția tagada paternitati
va mutumesc ca mi-ati redat increderea ca poate nici Dzeu nu permite o asemenea nedreptate insa sunt constient ca urmeaza o intreaga tevatura de acum incolo si astea toate datorita indolentei mele#-o
Răspuns la discuția actiune in constatare
va multumesc pentru raspuns...intentia se poate observa din factura in care suma restanta ar fi trebuit sa fie de 76,53lei iar ei au rotunjito la 199,46lei si pe care nu au pututo justifica concret, mai ales ca pe suportul acestei greseli sa continuat haotic facturarea in continuare dupa bunul plac al lor. Inca o data va multumesc
am trait in concubinaj cu o femeie timp de 14 ani fara ca aceasta sa fie divortata in tot acest timp de primul sot al carui nume il purta. In urma cu 8 ani aceasta mia nascut o fetita pe care la acel timp Oficiu Starii civile nu mia acordat sansa sa-mi recunosc copilul si sa-mi poarte numele cu toate insistentele mele dearece in acte figura casatorita cu altcineva. Acum 4 luni concubina mea a murit..L-am cautat pe fostul sot si am ajuns la o intelegere ca el sa faca tagada paternitati in instata urmind ca dupa decaderea din drepturi a acestuia sa fac demersurile de stabilirea paternitati minorei in favoarea mea. Acum dupa primul termen instanta a cerut Primarii prin Autoritatea Tutelara ca minora mea sa fie reprezentata de un cutator pina la stabilirea unui tutore. Mie frica acum sa nu pierd copilul de tot sau sa fie luat de linga mine intrucit este copilul meu de singe si este afectata de disparitia mamei sale iar o ruptura acum si de mine ar afectao pe tot restul vietii.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sunt disperat pentruca dupa o nenorocire acum vine alta si nu vreau ca acest copil sa sufere. De ce nu are grija statul de copii nimanui de pe strada si acorda atita atentie copilului meu care nui lipseste nimic, oare nui o lege strimba in tara asta. Va multumesc .. Marian
am inaintat in instanta o actiune in constatare prin care aratam ca facturile de intretinere emise de SC. SERVICII COMUNALE SA. Radauti sv. erau eronate si prin aceasta mi-au cauzat un prejidiciu de 2700 de lei intro perioada de 9 luni in care nu am avut caldura si apa calda (fiind debransat de la sistem) iar contoarele de apa au inregistrat in aceasta perioada un consum respectiv de110met.cub apa rece si 8met.cub apa calda+utilitati(canal ,gunoi) iar un fapt relevant al incalcari infr.de neglijenta in servici este ca prima factura figuram cu suma tot.76,53 leipe care am intirziat cu plata ei iar urmatoarea fact.figuram cu plata de 215,52lei intrind deja in sistemul deplata pausal+199,46lei reprezentind restanta luni precedenta#-o +11,59 penalitati iar din acel moment am refuzat sa mai platesc timp in care ei au facut calculul in sist. pausal iar in momentul citiri apometrilor au adaugat inca o data la suma pausalului si pe cea a indexilor de apa pe acea durata .Am cerut o expertiza contabila in acest sens insa nu cred ca mi se va face dreptate si sa platesc ceea ce este inregistrat de contoare ca doar de alea le-am pus si platesc verificare lor si anularea tuturor facturilor in cauza. Imi raspunde cineva daca am procedat bine sau daca trebuia sa dau in cauza penala aceasta societate de hoti in frunte cu directorul sau care ignora si incarca la plata oameni saraci luindu-le toata pensia de la gura. Va multumesc Marian