avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate marcica

Activitate marcica

Discuție Lovire
In urma unei loviri soldata cu ingrijiri medicale de 9-10 zile poate fi fapta penala?
Si ce despagubiri pot optine?
Cunosc o persoana, promotia 1974 si in clasa a 6-a a ramas repetent, si nu a mai urmat cursurile, dar totusi a optiunut un certificat de 10 clase.
Cine se face vinovat si cine suporta consecintele?
Am lucrat 2 ani in Italia impreuna cu sotia cu ''CONTRACT'' in agricultura (bracciante agricolo) am facut dosar pentru (domanda congedo maternita''lav. dip.ast.oblig.'') in prezent ma aflu in Romania si trebuia sa mai depun la dosar un CETIFICAT DE ALOCARE DE INREGISTRARE FISCALA. De unde se poate elibera acest certifecat si in ce conditii ale legilor statului roman?
Răspuns la discuția denunt calomnios
Dar retine ca fapta nu exista....!
M-am adresat organelor de cercetare penala cu plangere de denunt calomnios.
Organul de cercetare penala dispune N.U.P. intrucat infractiunea nu intruneste elementele constructive ale acestei infractiuni.....!
Care ar mai putea fi acele elemente constructive? Si ce as mai putea face?
Mentionez ca am fost cercetat penal pentru infractiunea de ultraj, procurorul a hotarat
N.U.P. intrucat fapta nu exista, expiranduse termenul de contestatie.
Hotararea fiind definitiva.
Fiind acuzat de ultraj, prin ordonanta procororului se dispune N.U.P. intrucat fapta nu exista.Termenul de contestatie a reclamantului fiind expirat .Poate fi denunt calomnios si cui sa ma adresez?
Folosind telefonul cu abonament, sunand la 112 ,pentru a anunta un posibil furt politisti ajunsi sa constate posibilul furt reprosandrumi mie o posibila amenda, pentru folosirea telefonului de urgenta.
In fapt sunt proprietarul unei plantatii pomicoe in suprafata de 7 hectare fiind situata in camp deschis la cca un km distanta de ultima casa am fost anuntat de un cetatean ca in plantatie se vad cateva persoane.Deplasanduma cu politisti la fata locului am constatat ca se executa o vanatoare de prinderea a iepurilor vii organizata de un A.J.V.P.S. Conform legii 407/2006 art.4 trebuia sa fiu macar anuntat ca se executa acea vanatoare pe proprietatea familiei intrucat mai detin in zona o suprafata mai mare de 51 hectare teren arabil inregistrat in registrul agricol al primariei si totodata declarat la A.P.I.A.
Rog sa ma indrumati cui sa ma adresez ce am de facut in acest caz..........?
Precizez ca un alt fermier din zona acesta cu 70 hectare teren in exploatatie a fost amenintat si umilit de un paznic de vanatoare pe terenul sau in timp ce desfasura lucrari agricole.
MAI ESTE IN ROMANIA INVIOLABILITATEA PROPRIETATII........?
NE PUTANDUMI DESFASURA ACTIVITATEA PE ACEL TEREN FIIND AMENINTAT CU ARMA DE VANATOARE CU TOATE CA A.J.V.P.S. A FOST INSTIINTAT IN SCRIS POATE FI TULBURARE DE POSESIE? In februarie 2009 m-am adresat in scris catre A.J.V.P.S. ca detin in expluatatie o suprafata de teren de peste 60 de hectare si sa respecte legea 407/2006 iar in toamna lui 2009 in jurul orei 21:00 dupa asfintitul soarelui in timp ce desfasuram activitati pe acel teren am surprins 2 persoane unul dintre ie avea o arma de vanatoare in spate, si celalalt tara un sac (in care avea o capra impuscata confirmata de martori), cel cu arma in spate a venit la mine, unde la un scimb de replici mi-a intins arma in fata spund ca ma impusca..Am constatat ca acesta era asa zis angajat, A.J.V.P.S. instalase niste dispozitive electronice ce emit sunete de prepelita ca adoua zi sa execute vanatoare a doua zi niste italieni .A.J.V.P.S. spune ca defapt acel angajat facea: paza,si observarvatii (monitorizare) pe timp de noapte? Fara a fi anuntat in calitate de proprietar de teren.
In timp ce imi desfasuram executarea lucrari de arat pe terenul proprietate familiei am surprinsin tarlaua de soia invecinata doi indivizi care dupa ce am intors de cateva ori facanduse seara sola fiind mare avem in vorba cu fratele meu sa vina sa imi aduca motorina si tot odata sa imbrazdam acea parcela inainte de a intuneca acesta intirziind am incercat sa ibrazdez singur ajungand la jumatatea tarlalei acestia s-au ridicat din soia unul dintre ei a incarcat o arma de vanatoare si a avenit la tractorul propietate pe care in conduceam am discutat cu acesta cateva vorbe si lam intrebat ce au in sacu pe care celalat il tara in soia acesta pe un ton ridicat a spus ca: Ce te intereseaza?intre timp a veni fratele meu cu autoutilitara familiei indreptanduse spre rezervorul tractorului la care acesta cu arma in spate a trecut la amenintari si injuri la care acesta a deschis un glas disperat :-Nu ma impusca ! avand in tractor copilul minor de 11 ani l-am ascuns dupa scaunul tractorului si vazand ca se indrepta si celalalt de la soia am coborat jos si am vazut cum ia cazut cartusele din arma de vanatoare dupa care fratele meu i-a spus:E frumos ce ai facut.Vad ca iti curge sange .Hai la spital.
Fratele s-a urcat cu el in autoutilitara iar eu cu cea lalta persoana in caroserie .
lasandui la spital. Cand ne-am intors la tractor (locul faptei) fratele a anuntat organele de politie si in acest timp copilul meu ramas la tractor m-ia zis :Uite tata ca nene Marcel (fratele) a calcat o plasa ce era in niriste si uite mai incolo sunt doua dispozitive cu doua baterii de masina ce fac ca prepelita (atrape electronice) acestea au fost ridicate de catre politie.
Mi-sa adus acuzatia acesta invocand faptul ca unul dintre ei este paznic A.J.V.P.S. si era in serviciu de patrulare in interes de serviciu.
Iar celalalt era fratele sau nici de cum paznicul de vanatoare titular pe acel asa zis fond de vanatoare .In luna februarie familia a facut o informare catre A.J.V.P.S. ca detine o exploatatie de peste 50 hectare teren agricol situat in acel asa zis fond de vanatoare .