avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1232 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan Marinescu

Activitate Razvan Marinescu

Buna ziua.

O intrebare:
- cineva a fost dat afara prin disponibilizare impreuna cu alti colegi. Toti au primit cate un salariu compensatoriu, insa "cineva" a fost in concediu medical 2 luni. Acum, dupa 2 luni, cand s-a facut lichidarea, societatea nu i-a mai platit salariul compensatoriu decat partial, motivand ca nu au bani. Cica o sa platesca cand o sa aiba. Care ar fi termenul maxim in care trebuie sa achite acest salariu.

Multumesc.
Acest lucru il stiam...insa, asa cum am spus mai sus se pare ca este o varianta cu aceste bonuri cadou publicitare....
Buna ziua. As dori sa va adresez o intrebare: in ce masura sunt deductibile bonuri cadou de marketing?
Din cate am inteles, acestea au acelasi regim ca si pixurile, brichetele... conform legii 193/2006 articolul 2 si articolul 21 din codul fiscal punctul d. (eu fac un contract cu o firma de tichete de marketing, iar in contract se stipuleaza ca se ocupa de inserare logo, mesaj publicitar...si, se pare, prin acest contract ele devin materiale publicitare, chiar daca au valoare - iar, astfel, nu trebuie sa justific cui dau aceste tichete).

Va multumesc.
Buna ziua,

Asta este de fapt intrebarea: veniturile din contractul civil se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Este mai bine sa fii si angajat la o firma sau nu conteaza, si poti sa ai venituri doar din contractul civil de prestari servicii?

Ce impozite se platesc la acest tip de contract?

Multumesc.
Va multumesc foarte mult. Am inteles ca ajutorul de somaj nu poate fi cumulat cu alte venituri. (Deci, o sa renuntam la ideea cu somajul...)

Dar ramane intrebarea: veniturile din contractul civil se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Multumesc.
Totusi, din cate am inteles, se iau in calcul veniturile din aceste contracte civile...

Ea este asociat la o firma ... dar firma este pe minus... (are vreo legatura?)

Multumesc...
Buna ziua.

Am si eu o intrebare: Sotia mea vrea sa depuna actele pentru somaj (se incadreaza pentru acest lucru). Deoarece vrem sa facem un copil, in acelasi timp vrem sa facem si un contract civil de prestari servicii (de pe firma unde ea este asociat) pentru a ne creste valoarea indemnizatie.
1. Este posibil sa mergem in paralel si cu somajul si cu contractul de prestari servicii (intra cumva in contradictie?)?
2. Indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda la venituri obtinute, nu? Deci se ia in calcul si contractul civil, nu?


Va multumesc.