avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1568 soluții astăzi
Forum Activitate julika

Activitate julika

Repet , nu banutii ma deranjeaza. Ci nedreptatea in sine. Binenteles ca bursa medicala caci nu ne ajunge de nici unele. Ei nu au idee ce inseamna monitorizarea unui copil cu DZ1, nevoi,necesitati,alimentatie......
Unde este logica? Ce treaba are una cu cealalta?
Nu inteleg.....
Va rog sa ma lamuriti si pe mine de ce un copil cu bursa medicala nu are dreptul si la bursa de merit? Fetita mea este bolnava de diabet zaharat tip 1 insulino dependent , cu media peste 9,50 si cu eforturi mari din partea ei. De ce aceasta discriminare? Ce anume se incurajeaza in aceasta tara? Boala sau scoala? Si una si alta nu se poate? Adica sa inteleg ca daca esti bolnav trebuie obligatoriu sa fii si batut in cap? Nu ai dreptul si la motivarea perfomantelor. Din punctul meu de vedere este o discriminare fata de acesti copilasi care se lupta cu acest dezechilibru metabolic zi de zi .
Mentionez ca nu banii ca remuneratie ma deranjeaza ci discriminarea in sine.Conteaza enorm de mult motivarea lor in acest sistem bolnav de invatamant.


[ link extern ]
Imi pare rau de ce ti s-a intamplat , orecum sunt in situatia ta , adica mi-a expirat autorizatia de libera practica si OAMMR nu a vrut sa mi-l schimbe chiar daca eram in termen, pe motiv ca nu am mai parcticat de 5 ani.Trebuie sa fac 3 luni de practica in spital ca sa dau apoi un examen dupa care dumnezeu cu mine, pentru ca se stie cum functioneaza acest sistem , daca ai bani ai si postul, daca nu ai ..... mai dai examen dupa 6 luni .Strigator la cer.Sunt foarte revoltata pe aceasta legislatie, mi se pare aiurea sa ma fac membru OAMMR pentru o taxa anuala care nu stiu cat este, si eu poate nu ma pot angaja ca nu am bani, si alt examen pentru un alt aviz, si asa mai departe.Daca nu esti membru nu poti sa te angajezi , nu poti da un concurs nu poti face nimic.Esti legat la maini si la picioare.
Era mai simplu sa ne lase sa dam concurs si eventual dupa 3 luni sa ni se faca un contract de munca pe perioada determinata/ nedeterminata.
Sincer nu mai inteleg nimic, sper sa se schimbe ceva in actuala legislatie ca altfel .......nu e de bine.

Răspuns la discuția Contractul de voluntariat
nu ati inteles , nu se pune problema de alte venituri , vreau sa ma reintorc in sistemul sanitar dar nu mai pot din cauza acelei autorizatii de libera practica, ca sa il obtin din nou trebuie sa fac 3 luni de voluntariat .Momentan sunt somera , asa ca am sa astept sa mi se termine somajul sau ma v-oi angaja in alt domeniu , nu cel sanitar.In momentul de fata nu imi permit luxul sa renunt la somaj, chiar depind de acei banuti din pacate .
Răspuns la discuția Contractul de voluntariat
Nu se poate prelungi , depasisem cu o zi data de pe autorizatie si mi s-a spus ca treb sa fac cele 3 luni de voluntariat , apoi sa dau un examen si apoi sa imi fac un dosar cu ''n'' acte printre care si o asigurare de malpraxis de 4000 euro, si deabia dupa toate astea o sa mi se elibereze o noua autorizatie de libera practica.Este strigator la cer , eu nu am nevoie de aceasta autorizatie sa o tin acasa in dulap, iar ei(OAMMR) asta imi cer, deoarece eu acasa niciodata nu fac injectii , nimanui, este ceva sfant pentru mine , deci nu am nevoie de autorizatie iar OAMMR spune ca treb sa ai aceasta autorizatie daca ai terminat colegiul sanitar si vrei sa te angajezi, sa dai concurs .
Precizez ca acum 6-7 ani cand am terminat eu nu iti elibera nimeni aceasta autorizatie fara sa lucrezi in domeniu, chiar daca terminai o scoala sanitara., te prezentai cu dosarul ''X'' care continea actele necesare printre care si diploma ca ai terminat acel colegiu sanitar. Insa am constatat cu stupoare ca vremurile s-au schimbat .:O
Asta este.......
Multumesc frumos pentru raspunsuri .
Răspuns la discuția Contractul de voluntariat
Sa inteleg ca ori intrerup somajul si imi fac voluntariatul , ori termin somajul mai intai si apoi fac voluntariatul.Numai la noi se poate asa ceva, eu fara aceasta autorizatie nu ma pot prezenta la niciun concurs, deci am nevoie de o autorizatie ca sa pot participa la un concurs in vederea ocuparii unui post de asistent.Raman somer in continuare, ca vorba aia ...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Răspuns la discuția Contractul de voluntariat
Va multumesc din suflet pentru raspuns, am nevoie sa prestez 3 luni de voluntariat la spital deoarece mi-a expirat autorizatia de libera practica si nu stiu ce sa fac.
Ce urmari sunt daca somera fiind , prestez munca de voluntariat?
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Deja ma gandeam ca ''toate mi se intampla numai mie''!