Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj si Facultatea
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj si Facultatea

Sunt intr-o mare dilema si nu gasesc un raspuns clar si precis.Sunt in anul 2 de facultate si din pacate in urma restructurarii locurilor de munca la firma unde lucrez, am sa ajung sa fiu somer .Aici intervine nelamurirea mea cu privire la somaj si facultate.Va rog frumos sa ma lamuriti intr-un fel sau altul si ce este de facut in acest caz?Se intrerupe facultatea pe perioada somajului in conditiile in care am ajuns somera dupa 4 ani vechime in munca? Mentionez ca facultatea este cu plata.
Va multumesc.

Nu are nici o legatura somajul cu facultatea, in cazul dvs.
Mergeti linistita la facultate. Veti primi si indemnizatia de somaj, pana va angajati din nou sau pana se termina perioada pentru care beneficiati de somaj.
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Deja ma gandeam ca ''toate mi se intampla numai mie''!