avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate syka

Activitate syka

Buna ziua, in calitate de client al unui magazin pot chema in judecata un angajat al magazinului respectiv sau firma? Multumesc
Buna ziua, citez raspunsul avocatului: " instantele nu mai admit cererea de accesiune imobiliara a imobilelor edificate inainte de 2001 fara autorizatie de construire, intrucat exista o procedura speciala mentionata in fostul Regulament al Directoruluial ANCPI nr 600/2023. Procedura speciala se aplica cu prioritate procedurii generale (accesiune imobiliara prin instanta." Nu exista nici un litigiu legat de casa.
Va multumesc pentru raspuns.
(trecere casa in proprietate)

Buna ziua,
am rugamintea sa imi spuneti cum se poate rezolva urmatoarea situatie: parintii au decedat iar eu impreuna cu nepotii am devenit ,in urma unui proces de uzucapiune, coproprietarii terenului dar nu si ai constructiei. Am inteles de la dl avocat ca nu s-a putut include si constructia in procesul de uzucapiune. Care este modalitatea prin care putem deveni proprietari si ai casei ? In planul facut de expertul cadastrist pentru instanta figureaza si constuctia. Va multumesc
Va multumesc.
Buna ziua, am castigat un proces de uzucapiune pentru teren si casa iar in decizie s-a trecut doar terenul, nu si casa. Ce se poate face? Multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Desi in hotarare nu se specifica decat terenul inseamna ca si pt casa cotele vor fi la fel? Ma gandeam ca se va face o succesiune.
Buna ziua, am urmatoarea situatie : parintii au decedat fara a avea acte pe teren si casa. In urma unui proces de uzucapiune eu si cei doi nepoti (din partea fratelui decedat) am devenit proprietari pe teren, urmand a face demersurile pentru a deveni proprietari si pe casa. Luind certificatul fiscal pentru intabulare si cadastru am vazut ca la cota parte este trecut 33%. Va intreb : eu in calitate de fiu nu trebuia sa am 50% iar fiecare nepot cate 25%? Cum se procedeaza mai departe? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua, datorita faptului ca mi am gasit masina , parcata in fata portii, cu oglinda facuta bucati si caroseria zgariata,m-am gandit sa montez camere de supraveghere care sa fie orientate atat catre curte cat si catre locul unde parchez masina. Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza legal deoarece de ex. parerile in legatura cu nu stiu ce autorizatie sunt impartite. Cand am fost la politie sa obtin autorizatia ptr reparatii mi s a spus , cand am mentionat de montarea camere lor ca imi trebuie autorizatie. Va multumesc
Buna seara, va rog sa imi spuneti cum pot proceda pentru inregistrarea in contabilitate a unor cheltuieli cu manopera facuta pentru amenajarea
magazinului ? Va multumesc
Răspuns la discuția drepturi mostenitori
Va multumesc pt raspuns. Am vrut sa deschidem o actiune in uzucapiune dar avocatul a spus
ca in cazul nostru nu este uzucapiune si ca trebuie chemati in instanta mostenitorii vanzatorului decedat - mai au vre-un drept acestia ?