avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate gabriella1065

Activitate gabriella1065

Răspuns la discuția Storno?
a)Este normal ca si clientul d-voastra sa se descarce de acel produs , de asta am si intrebat daca este vorba de persoana juridica .
b)Sigur ca se pot vinde !
Răspuns la discuția Storno?
In acest caz problema este foarte simpla : clientul (persoana juridica ) va emite factura pentru bunul respectiv , d-voastra emiteti factura pentru bunul nou vandut , se face Proces verbal de compensare pentru suma de 400 lei si restul va achita clientul d-voastra .
Răspuns la discuția Storno?
Am intalnit asemenea operatiuni dar la firme cu profil auto . Clientul este persoana fizica sau juridica ?
Trebuie inregistrate la Adm. Financiara , contractele ce aduc venituri impozabile pentru persoanele fizice .
Contrctul de inchiriere intre 2 persoane juridice nu se inregistreaza la Adm. Financiara .
Răspuns la discuția Bonuri fiscale
Acest subiect s-a mai discutat de cateva ori , vedeti " www.avocatnet.ro/content/for... "
Răspuns la discuția pericol public - definitie
A mai fost deschisa o discutie de acest gen pe Avocatnet , in 14 februarie 2011 .
Vedeti "www.avocatnet.ro/content/for... "
Răspuns la discuția Certificat fiscal
30 de zile
Lasati-mi pe privat o adresa de e-mail sa va trimit modelul .
Răspuns la discuția reglare sold 401
Gabrielle Monique a scris:

gabriella1065 a scris:
Sa inteleg ca 6588 nu s-a inchis si suma figureaza in acel cont ?


:O:slap: Sper numai ca nu sunteti contabila, acum fac referire la intrebarea Dvs. pe care tocmai am citat-o. Conturile de cheltuieli, ca si cele de venituri se inchid lunar cu ajutorul contului 121. Conturile de cheltuieli si venituri nu au sold la sfarsitul lunii.




Am intrebat acest lucru deoarece de curand am gasit la o societate ceva asemanator cu niste conturi de cheltuieli si venituri neinchise . Din ce spunea d-na Camelia am dedus ca si in aceea contabilitate ar sta cam la fel lucrurile .