avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate pixuletz

Activitate pixuletz

Deci, iar revin la intrebarea mea, exista o lege care sa ma lamureasca in legatura cu acest subiect?
Este adevarat ca aceste credite sunt asigurate de catre banci si nu vor pierde nimic? Ba inca vor avea de castigat si societatile de recuperatori...
Intrebarea era cea de sus si nu faptul ca ma sustrag de la plata si nimeni nu se sutrage de la plata daca pateste ceva si nu mai are de unde plati acele credite, ale mele cel putin nu sunt asigurate in caz de somaj.
Deci nu cred ca are cineva treaba cu creditele mele sau ale altcuiva, iar dobanzile se stabilesc extern pentru aceasta tara care este asa cum este...
Nu ma lamureste nimeni cu o lege clara si citesc pe aici numai pareri si sugestii.
Pana la urma am rezolvat inteligent eu singur aceasta situatie, se poate vinde o mostenire si fara acordul coproprietarului cu o simpla promisiune de vanzare-cumparare la notar, in care cumparatorul isi asuma eforturile de a rezolva in termen de 2 ani cu actele si toate demersurile necesare.
Multumesc, se poate inchide acest topic.
Toata lumea aflata in criza si in incapacitate de plata, unii ca mine lucreaza fara forme legale ca sa se poata intretina si in lipsa unui job normal, deci toata lumea intreaba daca vom putea scapa de aceste credite candva, de aceea am initiat acest topic!?
La politie mi s-a spus ca trebuie sa adun dovezi si atat...
brazvan a scris:

Daca acea instalatie deserveste intregul cartier (12 case) nu poate sa va opreasca apa si sa va priveasca de al acest drept comun, incalca drepturile omului, daca tot o face chemati Politia. Cum este pe prop. comuna nu are voie sa umble la ea, doar in caz de necesitate...sa rupt o conducta in casa, etc..., dar nu ca asa il taie pe el capul
In legatura cu cainii si zgomotul...sunt pe o propietate privata,imprejmuita,nu ies din curte...daca sunt neingrijiti ..decat la DSV si atunci ar trebui dansii sa vina si sa vada daca pot transmite boli: turbare, raie, etc.,daca au metis de caini din 1 categ(cainii de lupte, pitbull,rotweiller,amstaf,ciobanesc -doar unele categorii, etc) daca ii au vaccinati la timp.



In legatura cu patrupedele care sunt libere in curtea vecina ...ar trebui sa specific ca acest vecin are un gard din sarma groasa prin care pot baga maidanezii botul, se vede prin gard logic si deci ei vor latra non-stop, este un calvar, mai ales pt sotia mea care vine de la job si ar vrea sa se odihneasca si nu poate, este si ea exasperata. In afara de acest lucru..cei 6-7 maidanezi cat are vecinul nebun, ei nu au decat 2 custi improvizate si atat. Cu vecinul nu ma pot intelege, nu recunoaste nimic din ceea ce zice si ce face, trateaza pe toata lumea ca pe niste prosti si se lauda ca are relatii printre avocati, ca nu il costa procedurile de judecata in caz de nevoie...la multi vecini fraieri chiar le este frica, sunt mai prosti decat ii credeam eu! Eu as vrea sa incerc pe cale legala.
Răspuns la discuția Mostenire
Se poate inchide acest subiect. Multumesc!
Va rog sa-mi explicati acest termen,, scadenta anticipata a creditului" ca sa inteleaga toata lumea.
Va multumesc oricum pentru raspunsuri!
Buna ziua!
As dori un sfat real despre creditele de nevoi personale, daca si cand se prescriu acestea daca imprumutatul nu mai poate plati acele credite nici proprietati fixe si mobile nu are?
noi avem put cu hidrofor pt toate 12 case, comuna instalatia deci, pompa se afla pe drumul de servitute, cumparat tot de mine, in dreptul casei mele. In acte sunt trecute utilitatile numai la el, in actele lui de vanzare-cumparare. ceilalti 11 au acte pe casa si teren doar. Instalatia de fosa septica se afla pe proprietatea altui vecin.
Deci, ca sa fie mai clar, la cumpararea primei case vecinul meu a venit cu un avocat si a negociat contractul de vanzare cumparare si asa a ajuns sa aiba pompa in acte. Antreprenorul a acceptat fara sa ne intrebe si pe noi.
Acum nu stiu daca exista o lege care sa stipuleze ca daca un obiect se afla pe drumul de servitute care l-am cumparat cu acte in regula, acel mobiect imi apartine si nu stiu de asemeni ce drepturi au ceilalti vecini cand sunt pe drumul meu de servitute?