avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Iovanca

Activitate Iovanca

Răspuns la discuția Actiune posesorie
Multumesc frumos ptr. raspunsuri!
Răspuns la discuția Actiune posesorie
Multumesc ptr. raspuns! Spune ca i-a perturbat posesia prin faptul ca i-a transmis notificare cu rezilierea contractului si solicitarea sa elibereze spatiul pentru nerespectarea clauzelor contractuale, respectiv plata chiriei. Chiriasa a mai fost notificata sa plateasca si, ptr. ca nu a platit, s-a trimis notificarea cu rezilierea, reziliere care este prevazuta in contractul de inchiriere ptr. neplata chiriei.
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: O soc. comerciala inchiriaza altei soc.com. un spatiu comercial. Soc. chiriasa nu plateste chiria timp de cateva luni, iar proprietara o notifica sa plateasca, in caz contrar va rezilia contractul cf. preved. contr. de inchiriere. Chiriasa formuleaza cerere de chemare in jud. a proprietarei in care cere instantei sa oblige proprietara la respectarea posesiei pe care o are asupra spatiului inchiriat si sa se abtina de la orice tulburare a posesiei. As dori sa stiu daca este vorba de posesie in acest caz. Chiriasa nu are un drept de folosinta asupra spatiului si nu posesia acestuia, fiind un detentor precar si avand obligatia restituirii acestuia la data incetarii contractului de inchiriere? Multumesc frumos ptr. raspunsuri!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista un temei legal si un termen in care o persoana care a achizitionat o casa trebuie sa incheie un contract pentru furnizare servicii energie electrica. Este vorba despre o persoana care a vandut o casa acum aprox. 15 ani si a primit zilele acestea o adresa de la un furnizor de energie electrica precum ar avea o datorie la acestia. A mers la sediul furnizorului, unde a aflat ca tot el figura ca ar avea contract de furnizare energie pe acea casa vanduta in urma cu 15 ani. A intrebat ce e de facut si i s-a spus sa faca o cerere de reziliere in care sa specifice ca nu va plati acea datorie, banca il va da in judecata si in cadrul procesului va putea dovedi cu contractul de vanzare-cumparare ca nu mai este proprietar pe acel imobil. Mentionez ca datoria nu este mare, insa rezilierea costa mai mult si persoana in cauza este pensionar pe caz de boala. A intrebat furnizorul de ce nu trimit dumnealor o somatie actualului proprietar sa plateasca si sa incheie contract pe numele lui si au spus ca ei nu fac asa ceva. Va rog, daca puteti, sa-mi dati un raspuns, in sensul daca exista o lege care sa reglementeze obligatia incheierii acestui contract de catre noul proprietar. Multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista un temei legal si un termen in care o persoana care a achizitionat o casa trebuie sa incheie un contract pentru furnizare servicii energie electrica. Este vorba despre o persoana care a vandut o casa acum aprox. 15 ani si a primit zilele acestea o adresa de la un furnizor de energie electrica precum ar avea o datorie la acestia. A mers la sediul furnizorului, unde a aflat ca tot el figura ca ar avea contract de furnizare energie pe acea casa vanduta in urma cu 15 ani. A intrebat ce e de facut si i s-a spus sa faca o cerere de reziliere in care sa specifice ca nu va plati acea datorie, banca il va da in judecata si in cadrul procesului va putea dovedi cu contractul de vanzare-cumparare ca nu mai este proprietar pe acel imobil. Mentionez ca datoria nu este mare, insa rezilierea costa mai mult si persoana in cauza este pensionar pe caz de boala. A intrebat furnizorul de ce nu trimit dumnealor o somatie actualului proprietar sa plateasca si sa incheie contract pe numele lui si au spus ca ei nu fac asa ceva. Va rog, daca puteti, sa-mi dati un raspuns, in sensul daca exista o lege care sa reglementeze obligatia incheierii acestui contract de catre noul proprietar. Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti de la ce autoritate se obtine "Dovada indeplinirii conditiilor prevazute de O.G. 20/1994 privind masurile pentru reducerea riscului seismic al constructiilor existente (in cazul in care cladirea a fost edificata/construita inainte de anul 1977). Dovada imi este necesara pentru avizarea unui Acord pentru desfasurarea exercitiilor comerciale, aceasta nefiindu-mi necesara in 2013 cand am obtinut eliberarea acordului. Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Recuperare debit
Multumesc ptr. raspuns. Nu sunt totusi lamurita. Eu am inteles din titlul XI NCPC "Evacuarea din imobilele folosite sau ocupate fara drept" ca se refera si la fosti chiriasi, locatari, care nu mai au un contract valabil. In cazul meu, contractul de inchiriere a expirat si doresc sa evacuez chiriasul si sa recuperez chiria neplatita si penalitatile de intarziere. Mai sunt si alte pareri?
Răspuns la discuția Recuperare debit
As dori sa mai intreb daca as putea sa apelez la procedura de evacuare cf. art.1033 si urm. NCPC si daca prin aceasta pot recupera si debitul restant si penalitatile de intarziere. Care procedura ar fi mai avantajoasa: actiune pe drept comun sau actiunea de evacuare? Multumesc!
Răspuns la discuția Recuperare debit
Contractul nu este inregistrat la Fisc, nici autentificat la notar. Va multumesc ptr. raspuns!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: este vorba despre un contract de inchiriere intre 2 persoane juridice. Chiriasul nu a mai platit chiria de peste 6 luni si nici nu a mai dat pe la spatiul inchiriat. I-am trimis nenumarate adrese si somatie de plata cu continut declarat, dar nu am primit niciun raspuns. Luna aceasta expira contractul de inchiriere si as dori sa apelez la ordonanta de plata pentru recuperarea debitului. Intrebarea mea este daca pot prin aceasta procedura sa solicit si evacuarea chiriasului. Va multumesc pentru raspunsuri!