avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate dorali

Activitate dorali

Răspuns la discuția acte cerute pt somaj!
Nu am solicitat la AJOFM , ma gandeam ca avand sediul respectiva firma in Buc. poate ...undeva la Buc. va multumesc din tot sufletul pt. raspuns.va urmez sfaturile cu toata increderea. dosarul l-am depus dar momentan am dreptul la ajutorul de somaj doar 6 luni ...si asta ma doare... Mii de multumiri ,cu respect dorali !
Răspuns la discuția acte cerute pt somaj!
revin pe forum si la acelasi ...topic, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, ..Am bagat dosarul de somaj la fortele de munca, a fost ok, DAR...mi s-au cerut adeverinte de la ultimele locuri de munca.Bun,.. .Una dintr-e firmele la care eu am lucrat nu mai exista astazi.Respectiva firma avea sediul in Bucuresti ,am lucrat acolo acum ...aproximativ 7 ani...eu fiind din Zimnicea, jud.Teleorman(aici fiind un punct de lucru) firma s-a numit Picena manifacture, ca mai apoi sa-si schimbe denumirea in Eurouniform . Ideea este ca eu nu am de unde sa iau aceasta adeverinta...cum am spus si mai sus in celelalte mesaje, am extrasul de cont cu viramentele dar, se pare ca nu este de ajuns. Ok, dar eu unde trebuie sa ma adresez , pentru a obtine aceasta adeverinta de la o firma care nu mai exista??Am intrebat la fortele de munca de o adresa ceva...de la bucuresti ,...de undeva..dar nu au stiut sa ma lamureasca...In cartea de munca este operat , au zis ca este in regula, dar ...imi trebuie acea adeverinta pt. a mi se calcula anii lucrati la acea intreprindere. Si sunt destui ...7 ani lucrati care nu mi se vor lua in calcul .Intrebarea mea este :unde trebuie sa ma adresez, o adresa .??..nu stiu ce trebuie sa fac, dar va rog daca stiti dumneavoastra, unde trebuie sa ma adresez,la inspectoratul de munca al bucurestiului , la itm...? si daca aveti si o adresa va rog din suflet!!am urmat mereu sfaturile din acest forum ,si mi-au fost de mare ajutor. Va multumesc pt. timpul acordat si pt. atentia dumneavoastra. Mii de multumiri! Cu respect Dorali !
Răspuns la discuția acte cerute pt somaj!
Va multumesc pt. raspunsuri, va rog sa-mi dati voie sa va urez tuturor ,,sarbatori fericite.'' un craciun fericit si plin de caldura sufleteasca,implinirea tuturor dorintelor,mii de multumiri pt. tot ce realizati aici,si un sincer si calduros ,,La multi ani!":vishenka:=D>
in cazul in care am extrasul de cont cu viramentele de la o societate unde am lucrat cu 7 ani in urma,imi mai trebuie o alta adeverinta din care sa reiasa faptul ca am lucrat acolo, pentru a putea beneficia de somaj?societatea s-a desfiintat si nu pot lua ,asa ceva, imi trebuie neaparat acea adeverinta? De la fortele de munca mi s-a spus ca anii respectivi nu mi se iau in considerare desi pe cartea de munca sunt scrisi, am viramentele ca sa dovedeasca cotizatia mea in acea perioada. E posibil asa ceva?Din 11 ani pe cartea de munca,raman doar cu 4 ani...6 luni de somaj! va rog raspundeti-mi, nu stiu ce sa fac. Multumesc!
va multumesc foarte mult pt. raspunsuri, si pt. timpul acordat. Nu am sa ma las , daca va fi nevoie am sa merg in instanta,chiar daca am sa platesc si un avocat .Toata stima pt. d-voastra si pt. ceea ce faceti aici. Si art. cu care am semnat preavizul este ok,art.65 | 1. Cu respect ,dorali.
am terminat preavizul pe data de 16-11-2009, dar nu am primit deciziile de incetare a activitatii,nici astazi 25-11-2009. vreau sa stiu in cat timp (legal) ,au obligatia sa-mi aduca decizia si cm.?Si as mai avea o intrebare, atunci cand se face lichidarea ,se da toate drepturile banesti, dar...patroana noastra,, nu are" bani zice domnia sa, si spune ca ne va da banii pe concedii atunci cand va ...avea...acum intreb eu...este bine sa semnam noi lichidarea daca nu sunt toate drepturile noastre banesti(concediile pe anul 2008 si 2009)?? in cazul in care se depaseste timpul legal de aducere a cartii de munca de catre inteprindere ,respectiv deciziei de incetare a activitatii putem da in judecata firma ?este litigiu de munca, si nu se plateste? multumesc mult pt. timpul acordat, si pt. raspunsurile dumneavoastra.
Răspuns la discuția DECIZII DE SOMAJ...,,IN ALB"
daca am inteles eu bine, d-nule tudorvaleriu,in cazul in care patroana nu-mi elibereaza carnetul de munca respectiv decizia , in termen de 30 de zile pt. a putea depune dosarul la somaj , nu este nici o problema ? adica nu este un termen ,anume 30 de zile,... deci in concluzie-daca nu mi se da decizia cat mai repede pierd doar banii pe o luna de somaj...nu pierd dreptul la somaj ! pot intra in somaj, de la data depunerii dosarului, doar ca nu trebuie sa treaca mai mult de 12 luni de la desfacerea cartii de munca . mii de multumiri , pt. timpul acordat .cu respect dorali.
Răspuns la discuția DECIZII DE SOMAJ...,,IN ALB"
revin cu o alta intrebare (daca-mi permite ti), ce pot face acum ,in conditiile in care data mea de preaviz a expirat pe 16 -11-2009,si nu mi s-a dat decizia pana astazi 24-11-2009.normal am inteles ca trebuie eliberata decizia in momentul cand a expirat preavizul ! daca patroana ,nu-mi va da decizia ,la timp (?) pot pierde ajutorul de somaj?? cat timp am la dispozitite pt. a depune actele necesare ajutorului de somaj, avand in vedere ca preavizul se termina cu data de 16-11-2009? Si o alta intrebare,ce pot face eu sa obtin decizia si cartea de munca in timp util de la patroana?! Chiar nu pot face nimic decat sa astept?!Va rog din suflet sa-mi respunde ti, maine voi merge iar la secretariat ...dar nu am nici o speranta. Va rog!
sotul meu a primit cartea de munca, si am fost surprinsi cand am vazut ca i sa facut incadrarea in munca in aceiasi perioada cind el mai avea somaj...!adica el mai avea doua luni de somaj, dar incadrarea sa facut ..peste acele luni. practic in acele doua luni el era in somaj, din greseala probabil ...au operat asa...noi nu ne explicam...Problema noastra acum este...daca merge cu cartea de munca la somaj,ne putem trezii cu ceva incurcaturi...adica...sa nu beneficieze de ajutor de somaj din aceasta cauza?? va rugam sa ne ajutati cu un raspuns. multumim anticipat.
Răspuns la discuția DECIZII DE SOMAJ...,,IN ALB"
Stimate d-nule Zaharia,va multumesc foarte mult pt. explicatiile dumneavoastra, imi cer scuze daca v-am deranjat cu ceva...departe de mine ideea, eu apreciez foarte mult faptul ca din timpul dumneavoastra pretios imi acordati si mie o mica parte.Sunteti foarte dragut, :)pt. faptul ca va oferiti sa-mi intocmiti un model de cerere de chemare in judecata .Sincere multumiri,aveti toata aprecierea mea=D> .Cu respect dorali.