Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incadrare in cartea de munca, peste somaj...!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incadrare in cartea de munca, peste somaj...!

sotul meu a primit cartea de munca, si am fost surprinsi cand am vazut ca i sa facut incadrarea in munca in aceiasi perioada cind el mai avea somaj...!adica el mai avea doua luni de somaj, dar incadrarea sa facut ..peste acele luni. practic in acele doua luni el era in somaj, din greseala probabil ...au operat asa...noi nu ne explicam...Problema noastra acum este...daca merge cu cartea de munca la somaj,ne putem trezii cu ceva incurcaturi...adica...sa nu beneficieze de ajutor de somaj din aceasta cauza?? va rugam sa ne ajutati cu un raspuns. multumim anticipat.
dorali, utilizator
In momentul angajarii, sotul trebuia sa anunte AJOFM ca s-a angajat, si indemnizatia de somaj trebuia suspendata sau inectata in functie de durata contractului de munca incheiat.
In mod clar nu este legal sa primesti simultan somaj si salariu.
Mergeti si anuntati AJOFM, iar acesta va emite o decizie de restituire a sumelor de indemnizatie de somaj incasata necuvenit de la data angajarii.
In afara de a da acei bani inapoi nu vi se intampla altceva.