avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters108606

Activitate ContSters108606

Cum poate sa afle un executor daca am o prorietate in U.E. pentru a o executa si cate de repede?
Cre sunt sansele ca un asemenea lucru sa se intample?
Am citit lege pentru executare silite in U. E. si nu inteleg urmatoare lucruri.
– starea sau capacitatea persoanelor fizice, regimurilor matrimoniale, testamentelor şi succesiunilor;
– falimentului, concordatelor sau altor proceduri similare;
Poate cineva sa imi explice?
Răspuns la discuția bilet la ordin
dar nu pot fi tras la raspundere penal?
Discuție bilet la ordin
Am semnat si am avalizat un bilet la ordin pe cand eram director la o societate comercial care intre timp a dat faliment. Am fost chemat in judecata de firma respectiva si probabil se ajunge la executare silita. Eu nu am nimic ce ar putea fi executat silit. Asi vrea sa stiu care este cel mai rau scenariu care mi sar putea intampla? Suma care trebuie platita este suma care se afla pe bilet sau se mai adauga si penalitati si onorarii, Este vorba de 13000 de ron din 2006 din care firma a platit 6000.
Răspuns la discuția bilet la ordin
Nu inteleg. Puteti fi mai explicit?
Discuție bilet la ordin
Am fost dat in judecata pentru un bilet la ordin avalizat de mine pe cand eram director la o firma. Exista vreo posibilitate sa se transforme o hatarare judecatoreasca favorabila firmei respective sa se transforme intr-un caz penal pentru mine?
Răspuns la discuția raspundere cu alta firma
Am avalizat biletul dar eu nu eram administrator numai director
Asi vrea sa stiu daca sunt in procedura de executare silita daca executoul poate sa imi execute silit proprietatea care o am in strainatate mai precis in U.E.
Am fost director la o firma care a achizitonat produse de la o alta firma cu care a garantat cu un bilet la ordin semnat de mine. Firma a dat faliment avand procedura incheiata iar eu am fost chemat in judecata ca si persoana fizica impreuna cu firma mea pentru recuperarea datoriei.Asi vrea sa stiu daca este normal acest lucru. Eu nu sunt in tara si nu am nici posibilitatea sa ajung in tara.