avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate speedy_emilian

Activitate speedy_emilian

Discuție somaj
Incepand cu data de 1 iulie 2010 voi incepe sa`mi pregatesc actele pentru somaj,eu am adresa in buletin in judetul Olt,viza de flotant care o am in Bucuresti imi expira la jumatatea lunii iunie,ce pot face pentru a incasa somajul si de unde il pot incasa
vreau sa imi fac un pfa dar nu stiu mai nimic in materie de acte,nu am domociliu in bucuresti si nu stiu ce imi trebuie,ce trebuie sa fac,costurile si unde se face.nu vreau sa il fac pentru un domeniu anume,sa pot face intermedieri dar sa pot sa dau facturi sa fiu in legalitate.ce trebuie sa fac?
Firma la care lucrez mi-a facut contract de munca,nu din prima zi dar nici dupa prea mult timp,firma serioasa ,de cateva luni ne-au taiat bonurile de masa,s-au taiat din salarii,in fine,ca peste tot,taci ca sa iti tii locul de munca,acum eu nu am avut carte de munca,numai contracte,unele le-am pierdut,altele le-am aruncat,in fine cum pot face rost de carte de munca,care sunt criteriile,firma sau eu trebuie sa cumpar carte de munca?lucrez in Bucuresti,de unde se poate face rost,ce trebuie facut pentru procurare?Va rog ajutati-ma.
Daca tot ce am facut a fost sa pierd banii pe acoperis,daca dau vecinii in judecata cam in cat timp se poate termina procesul?Cam care ar fi cheltuielile totale si cam in cat timp i`as putea recupera?
Buna ziua,acum 3 ani jumate mama a cumparat un apartament la etajul 4,eu m-am mutat in bucuresti cu chirie si apartamentul este intr-un mic oras,prima iarna a fost naspa,dupa aceea au inceput ploile iar iarna si au inceput si infiltratiile in casa ,m-am hotarart sa fac un imprumut in banca si sa o ajut pe mama sa puna acoperis,a gasit o firma,toata lucrarea cu acte in regula,autorizati, burlane,acoperis totul,dupa realizarea lucrarii maica-mea s-a dus la vecini cu copiile facturilor si le-a spus cati bani trebuie sa dea pentru ca este bun comun,nici pana acum,dupa un an si jumatate nu mi-au dat banii,ce pot sa fac sa-mi recuperez banii ca vad ca nu ma mai baga nici in seama cand merg acolo,nici buna ziua nu mai dau si ei trebuie sa-mi dea banii si se fac ca ploua