avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate sedal

Activitate sedal

Multumesc mult! O seara buna!
Multumesc! Persoana respectiva nu este in tara, nu are cum sa dea procura speciala iar eu doresc sa rezolv cat mai repede cu actele.
Am o garsoniera dobandita prin act de vanzare cumparare. doresc sa cedez dreptul de proprietate catre alta persoana cu care nu pot merge la notar deoarece nu este in tara. cum trebuie sa procedez?
Răspuns la discuția Incetarea CIM cu acordul partilor
Revin cu o solicitare, cum pot demonstra ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile din CIM?
Lucrez in comert si sunt singura salariata angajata ca vanzator in firma in care lucrez. Pe data de 31.10.2009 am facut inventarul impreuna cu patroana firmei, inventar la care nu am iesit lipsa. Pe data de 01.11.2009 am solicitat incetarea CIM cu acordul partilor(art.55 lit.b) incepand cu aceeasi data. Patroana a scris pe cererea mea "DA, cu preaviz de 15 zile".
Am urmatoarele nelamuriri:
1)la incetarea CIM conform art.55 lit.b din Codul Muncii este obligatoriu preavizul sau trebuie stabilita doar o data de comun acord?
2)daca nu este obligatoriu preavizul sau daca data la care este de acord angajatorul sa inceteze CIM-ul este alta decat cea solicitata de mine, pot reveni cu o cerere de demisie? Si daca raspunsul dumneavoastra este da, cum ma pot apara impotriva unei incercari a angajatorului de a ma scoate lipsa in gestiune, avand in vedere ca sunt nevoita sa lucrez in continuare.
3)avand in vedere ca am solicitat incetarea CIM cu acordul partilor iar raspunsul angajatorului nu-mi convine, pot demisiona pe motiv ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile din CIM(plata salariului pe data de 30 si programul de lucru este altul decat cel din CIM)
Cum credeti ca ar trebui sa procedez cu acest angajator de rea credinta?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
Răspuns la discuția divort-partaj
iar daca la partaj, sotul nu solicita impartirea acestor credite?
Discuție divort-partaj
in perioda casniciei fostul sot a facut niste credite fara instiintarea si acordul meu, acesta fiind unul din motivele pentru care am divortat. daca el nu-si mai plateste ratele, bancile se pot indrepta impotriva mea pentru recuperarea datoriilor?
pentru un partaj de comun acord, care este cea mai simpla si putin costisitoare cale, instanta sau notariatul?
Răspuns la discuția drept de vizita
sunt de acord, copilul are mare nevoie de o relatie cat se poate de normala(in aceste conditii)cu tatal lui. Dar dreptul de vizita ,,oricand", ii acorda tatalui posibilitatea sa-l viziteze si la ora 2.00 noaptea?
Discuție drept de vizita
Am divortat cu un an in urma de sotul meu. In sentinta de divort definitiva s-a stabilit un drept de vizita al tatalui ca fiind ,,oricand". se poate modifica acest drept de vizita? si daca da, cum trebuie procedat?