Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate transfera dreptul de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate transfera dreptul de proprietate?

Am o garsoniera dobandita prin act de vanzare cumparare. doresc sa cedez dreptul de proprietate catre alta persoana cu care nu pot merge la notar deoarece nu este in tara. cum trebuie sa procedez?
Persoana care doreste sa cumpere isi poate desemna un mandatar , caruia sa-i dea o procura speciala in vederea achizitionarii garsonierei.
Multumesc! Persoana respectiva nu este in tara, nu are cum sa dea procura speciala iar eu doresc sa rezolv cat mai repede cu actele.
Procura poate fi intocmita la ambasada sau consulatul Romaniei din tara respectiva.
Multumesc mult! O seara buna!