avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate kigallu

Activitate kigallu

Răspuns la discuția Fisa postului - 233101
Multumesc pentru model.

De la angajator nu am primit fisa postului si titulatura este de 'Profesor asistent' si are codul mentionat de mine care apare ca 'Profesor invatamant primar", de aceea speram sa gasesc o fisa a postului. Situatia este putin confuza.

Are dreptul angajatorul sa foloseasca un cod alaturi de o alta denumire decat ce se gaseste in Clasificarea ocupatiilor???
Buna ziua!
Unde as putea gasi fisa postului pentru Profesor in invatamant primar, cod 233101? Nu am primit nici o informatie de la angajator.

Va multumesc.
athe a scris:

sa asteptati pana expira termenul din antecontract.altfel pierdeti avansul.



Daca astept pana la expirarea termenului din antecontract inseamna sa pierd apartamentul. Chiar doresc sa achizitionez acest apartament, dar preaprobarea de la banca va expira in curand si va dura sa obtin alta suficient de mult incat sa existe riscul ca vanzarea sa nu aiba loc la data stabilita in antecontract, si, sa pierd avansul.

Nu pot sa ma lamuresc cum sa procedez, iar cei de la banca nu vor sa imi raspunda daca pot sa reiau dosarul inainte sa expire preaprobarea pentru a ma acoperi astfel in fata vanzatorului. Sunt niste nesimtiti cei de la banca. Eu as fi vrut sa reiau dosarul pana este gata cadastrul si sa castig timp.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua,

Sint in procesul de cumparare a unui apartament. In baza antecontractului incheiat la agentia imobiliara proprietarii actuali (4 persoane, care au dobindit apartamentul prin mostenire, in 2009; 2 s-au prezentat, pentru celelalte 2 avind procuri) s-au obligat sa faca intabulare si cadastru la urgenta, insa acum sustin ca nu pot face acest lucru, pentru ca au de platit niste taxe in plus la obtinerea acestor documente.

Care ar fi aceste taxe, in afara de cea perceputa de ANCPI (in cazul de fata - 120 RON regim normal, 31 zile lucratoare, sau 600 RON in regim de urgenta, 10 zile lucratoare)?

Eu am preaprobare pentru credit valida inca 3 saptamini din momentul acesta (deci va mai fi valida 1 saptamina dupa eliberarea acestor documente, daca ele ar fi eliberate in regim de urgenta, si expirata daca acestea ar fi eliberate in regim normal). Ce pot sa fac in acest moment pentru a ma asigura ca voi incheia contractul de vinzare-cumparare fara a fi nevoie sa refac toate actele? Cum pot sa ma asigur ca nu voi pierde avansul?

Multumesc.

O zi buna
Răspuns la discuția An constructie bloc
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Listele primariei nu cred ca sunt incorecte. Problema este cu agentii imobiliari care fenteaza legea si mint foarte mult.Eu, in calitate de cumparator, ajung sa constat multe nereguli si sa fac cereri pe la primarie pentru 10 apartamente doar ca sa inchid gura agentului nu e ok.

Am inceput sa citesc cu atentie mesajele de pa acest forum si am mai deschis ochii in ceea ce priveste creditul prima casa.
Buna ziua!

As dori sa aflu care este anul constructiei unui bloc in care este situat un apartament pe care as vrea sa il achizitionez. Eu am gasit listele primariei cu blocurile care urmeaza sa intre in programul de reabilitare si acolo apare anul 1966. Problema o am cu agentul imobiliar care sustine ca anul ar fi 1978 si nu 1966. Diferenta este mare si impune un anumit pret.

Nu cred ca asociatia ar sta de vorba cu mine, din actele apartamentului nu reiese anul constructiei; unde ma pot adresa pentru a obtine un raspuns cat mai oficial?
(Si, la o adica, unde pot face o sesizare legat de anumite detalii tehnice aduse de catre agentul imobiliar care nu corespund realitatii?)

Problema va fi cu evaluatorul de la banca care nu stiu cu ce liste lucreaza. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Bani in mana iau mai mult, dar angajatorul meu, mai bine spus patronul, nu doreste sa plateasca taxe prea mari, si de aceea vrea sa treaca salariul minim conform legii.
Cu timpul, poate lucrurile se vor mai schimba...

As dori sa stiu ce salariu ar trebui trecut in cartea de munca pentru un job part time, de la 9:00 la 13:00, in conditiile in care am studii superioare? (masterat).
Angajatorul meu sugereaza sa trecem in acte suma de 600 RON si nu stiu daca este corect asa sau nu.
Ii pot cere angajatorului sa adauge o clauza sau anexa in care sa se specifice orele de lucru, adica exact intre ce ore? In cazul in care refuza, ma pot adresa la ITM?