avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate IULIU MARIAN

Activitate IULIU MARIAN

Buna ziua,

Impreuna cu logodnicul meu lucrez de aproximativ 8 ani pe vas de croaziera. Anul acesta am decis sa renuntam si sa ne stabilim in Romania cu toate ca el nu a vizitat niciodata Romania.
Ideea este ca nu stim exact pentru ce tip de viza trebui sa aplicam sau care este procedura de urmat in situatia in care dorim sa gasim locuri de munca pentru amandoi in Romania si dorim ca el sa vina sa locuiasca in Romania.
buna ziua,

in cazul concedierii pentru motive care tin de persoana salariatului,exista o perioada de preaviz pe care angajatul trebuie sa o satisfaca(daca da care este durata acestuia) si poate beneficia de somaj?in cazul art 65.alin.a si d este nevoie de cercetare disciplinara prealabila?

va multumesc
Buna ziua,

stiu ca in cazul demisiei pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca efectele.in cazul preavizului pentru concedierea pentru motive ce nu tin de persoana angajatului se aplica aceeasi regula?

va multumesc
Buna ziua,

sunt incadrat in cadrul unei firme incepand cu data de 01.11.2008 iar in data de 20.10.2008 am fost informat ca sunt disponibilizat in baza art.65(1) din Codul Muncii.as dori sa stiu daca in aceasta situatie pot beneficia de ajutor de somaj,mentionez ca inainte de de a lucra la aceasta firma nu am mai lucrat nicaieri.

va multumesc