avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate elena29

Activitate elena29

Buna seara, in data de 15 octombrie un prieten de al meu a fost oprit de Politie in timp ce conducea sub influenta bauturilor alcoolice. Testat fiind cu etilotestul, acesta a indicat valoarea de 0.71mg/l in aerul expirat, ulterior fiind dus la spital de unde i s-au recoltat 2(doua) probe biologice. Trebuie sa specific ca in noaptea in care a fost oprit de Politie nu a predat permisul, din cauza ca nu avea actele la el.
La aproximativ o saptamana de la incident a primit acasa o adresa prin care i se comunica sa predea permisul si sa mearaga sa plateasca analizele de sange, lucru pe care l-a si facut, dar cu o intarziere de aproximativ o saptamana pentru ca era la serviciu intr-o alta localitate decat cea de domiciliu.
Ma intereseaza care pot fi solutiile care se pot dispune intr-o asa situatie?
Este posibil sa scape fara sa i se anuleze permisul?
Trebuie sa specific ca este la prima abatare si ca nu a fost implicat in nici un incident rutier.
Multumesc in mod anticipat si astept raspunsuri!
buna ziua,in urma cu cateva luni am avut un accident ,seful meu mi-a spus sa descarc o masina de agregate minerale intr-un loc de parcare de pe marginea carosabilului,problema este ca o parte de material a iesit in drum(acel drum fiind in stagiu de modernizare si semnalizat ca atare[drum in lucru].
la o oara dupa ce am descarcat un autoturism dacia a intrat cu viteza de 110km/h in gramada de pietris si au decedat 2 persoane.mi s-a intocmit dosar penal si retinut permisul de conducere,pana la gasirea vinovatilor momentan conduc pe baza de dovada unde o renoiesc la fiecare 30 de zile .
Sunt sofer profesionist din asta imi intrtin familia ,patronul a spus atunci ca ma va ajuta si va fi cu mine dar din luna august pana astazi nu ma chemat la munca ,a spus ca imi va da salariu minim pe economie nu mai am nici un ban am incercat sa imi caut in alta parte nu se poate deoarece imi cer permisul iar eu am dovada si nimeni nu ma angajeaza ,am gasit pe cineva pana la urma dar pentru extern.
Am sanse sa imi iau permisul pana la inceperea -terminarea expertizei si inceperea procesului?
Macar sa lucrez cu permis pa la proces?
Va multumesc anticipat
Li s-au eliberat dovezi de circulatie pe o perioada de 30 de zile si merg lunar la Parchet si apoi la Politie si le prelingesc cu inca 30 de zile si tot asa.
Multumesc mult de raspuns si sa aveti o zi buna in continuare!!!
Buna ziua, in urma cu aproximativ 2(doua) luni si jumatate a avut loc un accident rutier(soldat cu doi morti) pe un segment de drum aflat in lucru si semnalizat ca atare si cu limitarea vitezie la 40 km/h, accidentul producandu-se din cauza unei gramezi de pietris aflata pe o partea din carosabil si care nu era semnalizata corespunzator. Soferii firmei de transport au descarcat pietrisul in locul comunicat prin telefon de administratorul societatii, dupa care s-au deplasat la garaj. Dupa aproximativ o ora de la dascarcare s-a produs accidentul, in momentul in care soferul unei Dacii a schimbat brusc directia de mers fara sa se asigure(pentru a evita gramada de pietris) intrand in coleziune cu un alt autoturism(ARO) care circula regulamentar . In urma coleziunii ocupantii Daciei au murit pe loc.
Acul kilometrajului autoturismului Dacia s-a oprit la 110km/h, cu toate ca era limita de 40 km/h. Cei doi soferi care au descarcat pietrisul nu se aflau la locul accidentului in momentul producerii acestuia, asa cum am mai spus dupa descarcare au mers la garaj.
Celor doi soferi ai firmei de transport li s-au intocmit dosare penale , li s-au suspendat permisele cu dreptul de a conduce, iar la testele de alcoolemie rezultatul a fost O(zero).
De atunci s-a stabilit persoana care va efectua expertiza si nimic altceva.
As vrea sa stiu cat anume dureaza pana se va efectua expertiza , iar de la aflarea rezultatului cat va mai dura pana la inceperea procesului?
Care poate fi ce mai mare pedeapsa pe care cei doi soferi ai firmei de transport o pot primi? Pot scapa cei doi soferi doar cu o amenda administrativa?

Va multumesc anticipat!!
elena29