avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate botezan50

Activitate botezan50

Buna ziua, Sunt pfa si as dori sa stiu daca in februarie 2018 dau arenda pe 2017 , in natura sau bani cum calculez arenda? Ce retineri fac si virez/ ce declaratie fac 100 sau 112? Se fac facturi pt arenda sau nu? Cum se fac? Cu tva sau nu? Sau dau arenda in baza unui tabel?
buna ziua
va rog frumos sa-mi dati un exemplu cum se calculeaza retinerile din arenda, impozit, cass, daca tva se retine sau se calculeaza la cata arenda primeste persoana si apoi se vireaza, ceass se retine tot din arenda/ cum se calculeaza si de fapt cata arenda primeste persoana respective. va multumesc si astept raspuns

Buna ziua.

Sunt nascuta in 15.11.1961 , din 2008 am certificate de handicap accentuat cod boala M16;Q65.(coxartroza bilaterala, displazie congenitala de sold stang. Din 12.02.2012 sunt pensionata de boala grad 2 cauza invaliditatii (document L263/2010 art.68 alin. lit.c).Pe decizia de la casa de pensii nr.221096/23.02.2012 scrie varsta standard de pensionare 62 ani si 2 luni . Avand handicap eu stiu ca ma pot pensiona mai repede cu 10 ani . Acum am 52 ani 2 luni si cateva zile.in iunie cand am fost la comisia de handicap mi s-a eliberat un certificat de handicap pe care mi s-a trecut data dobindirii handicapului (15.11.1961) si l-am dus la casa de pensii. In 11.02.2014 trebuie sa ma prezint la revizuire pentru pensia de boala. Deoarece am varsta pentru a trece la pensia "limita de varsta", va rog frumos sa-mi spuneti cum se face trecerea de la o pensie la alta/? Trebuie sa merg din nou la comisia pentru pensia de boala si-mi elibereze o noua decizie medicala sau merg direct la casa de pensii si depun o cerere pentru pensie limita de varsta. Acte la casa de pesii nu mai am de depus/ Tot ce am avut de depus am depus la ei.
Va nultumesc anticipat pentru raspuns.
daca o persoana fizica in anul 2011 figureza cu venituri din profesii libere ce declaratie trebuie sa depuna la finante si pana la ce data?
va multumesc
sunt nascuta in 15 noiembrie 1961,am 24,5 ani lucrati, am handicap accentuat de 3 ani intrucat am avut luxatie de sold din nastere.
buna ziua,
in luna noiembrie implinesc 50 ani si as dori sa stiu cand pot sa ma pensionez?
va multumesc
Discuție preavizul
buna ziua
sunt persoana cu handicap, iar in data de 29 oct am fost anuntata ca voi fi disponibilizata cu somaj din data de 1 noi. 2009 pe motiv ca nu mai este de lucru dar nu este adevarat, eu am fost foarte bolnava in ultimele 12 luni si am lipsit mult, am fost si operata , m-au mintit , ca se lucreaza in fiecare sambata si ore suplimentare. as dori sa stiu ce drepturi am in perioada preavizului , daca e de 30 zile lucratoare si mai am 8 zile de concediu de odihna care nu vor sa mi-i le plateasca si va trebui sa raman acasa ultimele 8 zile din preaviz.sunt obligata sa stau 8 ore la munca in aceasta perioada? si dacu nu , cum voi fa platita/ va multumesc
buna ziua,
in data de 29 oct 2009 am fost anuntata ca din data de 01 nov 2009 voi intra in preavizul de 20 zile lucratoare. intrebarea mea este urmatoarea: daca mai am zile de concediu de odihna neefectuate firma este obligata sau nu sa mi-i le plateasca?si daca nu , ce pot sa fac ?
va multumesc