avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate cactusul

Activitate cactusul

Buna ziua. Daca sunt PFA si am o factura cu un mijloc fix dar care inca nu am platit furnizorul, as putea sa inregistrez pe cheltuiala deductibila amortizarea la sfarsitul anului si sa o prind in declaratia de venit? Precizez ca factura s-a achitat integral mai tarziu dupa 6 luni.
E cumva incorect daca la o societate pe actiuni se depun bani in numerar direct in contul bancar si nu se mai trec prin registru de casa? La banca s-a eliberat o foaie de varsamant Depunere numerar dar pe ea se specifica ca e vorba de majorare de capital. Va multumesc.
Am contract cu Banca pt Locuinte si desfasor activitate de PFA si am castigat o excursie doar ca nu am onorat-o si pentru asta mi s-au virat banii in cont c/v excursiei.
Aceasta suma este un venit impozabil? Si daca da, care este procentul?
Vreau sa intreb daca bonurile de combustibil se pot deduce integral pt anul 2011 pentru "Actvitati auxiliare intermediere financiare, exclusiv activitati de asigurari si fonduri de pensii" adica agent la Raiffeisen Banca pt Locuinte. Si mai intreb, ce cheltuieli se pot deduce pe PFI, dar pt PFA?
Discuție Contul 473
Cineva mi-a zis ca la sf anului daca 473 are sold debitor atunci se inchide cu contul 658.08. E corect? Si daca are sold creditor cu ce cont se mai inchide, cu un cont de venit?
Va multumesc.
Cum se face o ajustare de TVA (monografie) la o firma magazin cu amanuntul pentru trecere la neplatitor de TVA? Daca preturile raman neschimbate si/sau daca preturile scad. As vrea un raspuns in cele 2 variante. Va multumesc.
Răspuns la discuția ajustare TVA
As mai vrea o parere. Va multumesc.
Răspuns la discuția ajustare TVA
Deci marfa nu se majoreaza cu valoarea TVA neex?
Discuție ajustare TVA
Am de facut o ajustare de TVA, trecere la neplatitor de TVA. Magazin cu vanzare marfa cu amanuntul, fara alte stocuri. Cum se calculeaza? Valoarea soldului la 371 este 9500 lei. Se storneaza ad com si TVA neex (371 = 378 -3200 lei si 371 = 4428 - 1800 lei) sau pur si simplu val TVA neex se introduce in valoarea marfii ( 4428 = 371 3200 lei) si apoi 635 = 4426 cu val calculata 24% din marfa la pret de achiz. Va intreb ca nu stiu care e varianta cea mai buna deoarece imi ies alte rezultate. Adica dupa prima varianta, stocul (371) are val de 4500 lei, ramane si in contul 378 circa 800 lei iar TVA neex este 0, iar in a doua varianta valoarea stocului (371) s-a marit la 7500 lei, in 378 val se mareste si aici la 1500 lei. Nu stiu cum e corect si va rog sa ma ajutati si cu explicatii.
Va multumesc.
Discuție Tichete cadou
Daca salariatii nu au copii minori mai au dreptul la Craciun sa primeasca tichete cadou? Si daca da care este limita si daca sunt impozabile? Se mai retine si asigurari sociale?
Va multumesc.