Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Amortizare la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Amortizare la PFA

Buna ziua. Daca sunt PFA si am o factura cu un mijloc fix dar care inca nu am platit furnizorul, as putea sa inregistrez pe cheltuiala deductibila amortizarea la sfarsitul anului si sa o prind in declaratia de venit? Precizez ca factura s-a achitat integral mai tarziu dupa 6 luni.
Inceperea aplicarii planului de amortizare nu e legat de faptul ca ati platit sau nu factura aferenta achizitiei. Intocmiti planul de amortizare si completati fisa mijlocului fix fata data dupa factura.