avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1155 soluții astăzi
Forum Activitate Kalashnikov

Activitate Kalashnikov

Pai am incercat sa vorbesc cu ei.
Mi-au zis: ce sa fac doamna, sunt copii.
Am si eu copil si nu sta treaz la 11 noaptea (decat daca se trezeste din cauza tropaielilor de deasupra ) si nu alearga de nebun prin casa.
Ma gandeam ca Politia le poate da o amenda sa se invete minte...
Buna seara.
As vrea sa stiu cui ma pot adresa daca vecinii de deasupra tropaie / trantesc/ alearga/ merg pe role ... nu inteleg ce fac, in fiecare zi si mai ales in fiecare seara, pana la ore precum acestea (22-23).
Se poate suna la Politie?
Multumesc.
Răspuns la discuția nelamurire OUG 111 2010
Multumesc pentru raspunsuri.
N-am vrut sa deschid doua subiecte asemanatoare :) dar am descoperit legea aceasta dupa ce am pus prima intrebare si nu eram lamurita.

Numai bine!
Buna ziua,

Citez din OUG 111 2010 actualizată privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3)Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).


Rog sa mi se explice in ce conditii are loc aceasta exceptie

Multumesc!
As vrea sa stiu cum se calculeaza lunile de cotizatie pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului.
trebuie sa fie 12 fix, incepand cu data angajarii? daca te-ai angajat pe 13 februarie trebuie sa nasti dupa 13 februarie anul viitor ca sa poti primi indemnizatie?
sau e vorba de un an cu plus sau minus un numar X de zile?

astept cu interes un raspuns si o trimitere exacta la lege!
Numai bine!
Multumesc :)
Multumesc mult.

Nu am o copie a contractului, dar voi face rost de una.

Exista riscul sa imi mareasca rata? ...Sau care e cel mai rau lucru care se poate intampla ?
Buna seara.
Stau de aproximativ 2 ani in garsoniera unei prietene, cumparata in rate pe 25 de ani. Platesc eu ratele, desi probabil ca e irelevant cine le plateste.
Saptamana aceasta cei de la banca la care prietena mea are ratele au sunat-o sa ii spuna ca trebuie sa re-evalueze garsoniera sau ceva de genul asta si ca or sa o viziteze la o data pe care o vor stabili de comun acord si or sa faca poze (????).
Au dreptul? Pot sa refuz?
Mi se pare incredibil, cum sa vina cineva la mine acasa si sa faca poze ?:(

Multumesc mult.
Va multumesc mult!
:)
Buna ziua.

Am auzit la un moment dat ca daca ai studii medii nu poti trece de un anumit salariu. Am incercat sa gasesc informatii cu privire la acest lucru, dar nu am reusit, si as avea rugamintea sa imi spuneti daca exista o lege prin care se interzice un salariu mai mare de...o suma X pentru cei care au studii medii.
Poate fi un angajator obligat sa nu depaseasca o limita salariala pentru un angajat care are studii medii?

Multumesc mult.