avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Vio5

Activitate Vio5

Discuție demisie
Fiind director la scoala cu contract pe 4 ani se poate solicita detasarea fara a mi se cere demisia din functie?
Răspuns la discuția acordare zile libere
Vroiam sa fac precizarea ca e vorba de concediu aprobat la nivel de scoala, si nu la nivel de inspectorat.
Răspuns la discuția acordare zile libere
Care este durata concediului fara plata pe care-l poate avea un angajat in invatamant?
Daca un angajat munceste 6 ore ziua si 2 ore noaptea, beneficiaza pe langa salar de un spor de noapte de 25% la cate zile libere platite are dreptul? Sambata si duminica lucreaza cate 4 ore, iar zilele libere nu au putut fi efectuate in perioada imediat urmatoare. Cum se procedeaza? Care este baza legala?
Daca am primit sume pe HG ce depasesc 15000 euro, cate contracte de incredintare directa pot sa fac cu aceeasi firma? ce trebuie sa contina un astfel de dosar? Care sunt pasii legali de urmat?
Pentru ca vremea nu mai permite se poate face contract de custodie pe materiale pe sumele venite prin Hotarare de Guvern(alfel se pierd banii)?
Deci, nota justificativa o face..... cine?
Da. In modificarile aparute la Ordonanta 34, actul aditional nu poate depasi 20% din valoarea contractului initial. In caz exceptional poate ajunge si la 50% cu o nota justificativa realizata de ordonatorul principal de credite. Pana acum actul aditional era semnat de catre directorul ce incheia contractul initial. Din cunostintele mele , in calitate de director esti doar ordonator tertiar de credite. Cum decurge procesul legal al incheierii unui act aditional in aceste conditii?
Daca trebuie intocmit un act aditional pentru un contract de lucrari, ce necesita o nota justificativa intocmita de ordonatorul principal de credite, cine o face? ( doar nu ministerul)... ei doar finanteaza


Cine este ordonatorul principal de credite in cazul unei scoli cu personalitate juridica, dar care depinde de fondurile primite de la primarie?