Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare zile libere

Daca un angajat munceste 6 ore ziua si 2 ore noaptea, beneficiaza pe langa salar de un spor de noapte de 25% la cate zile libere platite are dreptul? Sambata si duminica lucreaza cate 4 ore, iar zilele libere nu au putut fi efectuate in perioada imediat urmatoare. Cum se procedeaza? Care este baza legala?
Art.125 pentru munca de noapte, 120-124 pentru orele suplimentare.
Care este durata concediului fara plata pe care-l poate avea un angajat in invatamant?
Vroiam sa fac precizarea ca e vorba de concediu aprobat la nivel de scoala, si nu la nivel de inspectorat.
Din cate stiu in ccm la nivel de ramura invatamant se prevedea ca, pentru rezolvarea unor situaţii personale, salariaţii au dreptul la 30 de zile lucrătoare concediu fără plată, acordate de conducătorul unităţii/instituţiei de învăţământ. ...