avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate maria17

Activitate maria17

Problema este ca eu nu am dovada platirii acestei taxe de poluare de catre fostii proprietari romani (cei 2 anteriori mie ), iar de la la Serviciul Public Comunitar Regim Permise mi se spune sa ei nu pot verifica in sistem daca aceasta taxa a fost platita sau nu....de aceea m-au trimis pe mine la Administratia Financiara de unde apartin sa obtin acest certificat, iar de acolo, de la Administratie, mi s-a spus ca nu mi se poate da asa ceva pentru ca nu am datele primilor 2 proprietari romani ci numai datele celui de al treilea proprietar din Germania de unde am si cumparat eu masina...Pe de alta parte cand am solicitat la Serviciul Public Comunitar Regim Permise sa mi se dea datele celor 2 fosti proprietari mi s-a spus ca nu se poate sa am acces la aceste date deoarece sunt CONFIDENTIALE aceste date!... deci sunt legata de maini si de picioareX-(
Intrebarea este daca masina a fost deja inmatriculata pe teritoriul Romaniei de 2 ori de ce trebuie eu acum sa mai platesc acesta taxa de poluare care este valabila numai pentru masini care se inmatriculeaza PRIMA OARA pe teritoriul Romaniei??
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:Auto Skoda Octavia fabricat 2010, Euro 5 cumparat in 2010 in Romania ca auto nou de proprietar roman, vanduta apoi altui proprietar roman care apoi o exporta in Germania.Eu cumpar masina in Germania, o inmatriculez acolo absolut fara nici o problema pe numele meu pentru ca am locuit acolo, acum dupa 5 luni de la cumparerea din Germania ma intorc cu masina in tara si doresc sa-mi inmatriculez masina pe Romania.Intreprind toti pasii pana la inscriere, iar la Directia de Permise Pipera mi se spune ca eu trebuie sa achit taxa de poluare.Intrebare, daca aceasta masina este a 3 a oara cand se inmatriculeaza pe teritoriul Romaniei, a fost cumparata initial in RO ca auto nou de ce trebuie sa platesc eu aceasta taxa de poluare???Sunt plimbata de la un ghiseu la altul si trimisa la Administratia Fin. de unde locuiesc sa obtin eu certificat ca s-a platit taxa de poluare de vechii proprietari!!!#-o. De acolo bineinteles ca nu mi se poate da mie nimic pentru ca eu nu am datele decat de la ultimul proprietar, cel de la care am cumparat-o in Germania si nici pentru el nu pot primi nimic pentru ca....si-a radiat masina si nu mai are nici o legatura cu acest automobil....e strigator la cer de o saptamana zi de zi bat drumurile degeaba, achitand doar taxe si nerezolvand nimic!! Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns.Mai trebuie sa achit eu aceasta taxa sau nu?Am citit acea lege referitoare la taxa de poluare,unde am vazut ca scrie foarte clar ca aceasta lege se achita o singura data la prima inmatricularepe teritoriul Romaniei, insa aceasta masina acum se inscrie a treia oara pe teritoriul Romaniei!!!
Va multumesc anticipat.
Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Doresc sa demisionez de la actualul loc de munca.
Speta mea este urmatoarea:
In cursul lunii trecute ni s-au trimis (tuturor angajatilor) spre semnare acte aditionale prin care ni se taia o prima ce reprezenta un salariu si jumatate primit in 3 transe, respectiv: Paste, Vacanta si Craciun.
Aceasta prima este in contractul meu individual de munca trecuta la capitolul salarizare mentionadu-se doar ce v-am spus mai sus, respectiv ca se primeste 1,5 salarii in 3 transe, fara a preciza nimic despre data la care se acorda acestea, sau vreo corelatie intre aceste prime si rezultatele "profesionale" obtinute de salariat.
Eu am reusit sa ma "strecor" pana acum si nu am semnat acest act aditional.
Acum insa au inceput presiuni f mari sa il semnez si nu doresc acest lucru deoarece zilele urmatoare doresc sa imi dau demisia.
Intrebarile mele cele mai arzatoare sunt:
1) Are cum angajatorul (este vorba de o multinationale) sa nu imi dea aceasta prima avand in vedere ca nu am semnat actul aditional si ea este trecuta in contractul individual de munca?
2) Cum sa formulez clar si corect in demisie si aceasta solicitare expresa de a mi se plati si acest drept salarial?

Va multumesc anticipat:)
Răspuns la discuția demisie cu preaviz
namiru a scris:

maria17 a scris:

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,


Dvs. sunteti obligat prin contractul de munca, sa acordati preaviz angajatorului. Rolul acestui preaviz este ca angajatorul sa poata avea timp sa va gaseasca inlocuitor.
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, reglementeaza doua tipuri de demisie: 1. art. 79.1. - demisie dupa indeplinirea unui termen de preaviz si 2. art. 79.7. demisie la data renuntarii totale sau partiale a dreptului angajatorului la preaviz din partea salariatului. In termeni mai practici, angajatorul poate renunta la dreptul sau de a beneficia de preavizul pe care angajatul este obligat sa il acorde, stabilind data incetarii contractului dvs.
Demisia nu trebuie aprobata, dar de dreptul la preaviz angajatorul poate dispune in conditiile pe care le doreste.
Deci , indiferent daca "demisionati prin demisie";), se poata sa va ceara sa nu va mai prezentati cu a doua zi.
Citind incontinuare mesajul dvs. observ ca, se intentioneaza, ca in momentul acordarii primei respective sa nu mai fiti in firma.
Nu cred ca nesemnand actul aditional, il fortati in vreun fel pe angajator sa va dea prima de Craciun, avand in vedere situatia economica dificila la nivelk mondial si a faptului ca pana acum s-au dat aceste prime.


Buna ziua,
Nu intentionez sa plec din firma decat incepand cu luna ianuarie, am scris ca doresc doar sa mai stau si in Decembrie , luna in care de altfel trebuia sa se acorde acesta prima.
Chiar nu cred ca au cum sa nu-mi plateasca aceasta prima daca nu semnez actul aditional, avand in vedere ca ca in contractul de munca la capitolul Salarizare este trecut salariu de baza lunar si scrie doar:alte adaosuri: 1.5 salarii anuale platibile proportional cu perioada lucrata..
Ceea ce este clar ca pentru perioada lucrata sunt obligati sa ma plateasca!
Din nefericire "criza" de care spuneti este doar un motiv pentru majoritatea companiilor de a-si face meandrele mult mai usor fata de angajati, abuzand de faptul ca piata muncii este momentan blocata si mai ales pentru zona de management mediu si top management.

Multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns.
Multumesc pentru raspuns!
Pe cale legala insemnand cu avocat nu?:(
Sincer...Cred ca pe acest fapt mizeaza si ei de fac atatea abuzuri!... ca sunt putini angajati care sa isi "ia" un avocat si sa isi apere drepturile in instanta!
Oricum eu am inteles raspunsul si nu voi semna!
....Iar de desfiintat postul meu este mai greu ptr ca este un post de conducere a unei unitati, ar insemna sa inchida unitatea sau pe criterii de incompetenta profesionala ceea ce este destul de greu de dovedit! nu??...oricum pe mine ma intereseaza doar sa mai stau si in luna decembrie.
Multumesc mult inca odata!
In primul rand doresc sa va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor!=D>
Nu am semnat nimic si nici nu doresc sa semnez!
Tocmai asta este ideea ca doresc sa nu semnez si nu stiu daca ar putea sa ma 'preseze" cumva sa o fac!
Aceasta prima o am trecuta in contractul individual de munca si nu in contractul colectiv.
Nici nu stiu daca exista asa ceva aici.(nu exista sindicat al angajatilor de exemplu, desi suntem o organizatie destul de mare).!
Aceasta prima face parte din veniturile mele salariale; in contract scrie ca primesc 1,5 salarii anual defalcate ca prima de Craciun, Paste si Vacanta.
Cea de Vacanta am primit-o in iulie, iar cea de Craciun urma s-o primim pe 20 Dec. si era aferenta ultimelor 4 luni din an (Sept -Dec 2009).
Nu am vazut sa scrie undeva in contract ca imi primesc drepturile salariale in functie de rezultatele financiare ...
Nu primesc alte bonusuri care ar putea fi corelate cu obtinerea rezultatelor doar salariul lunar (12 salarii) si aceste prime de care am scris mai sus.

Multumesc mult
Buna ziua,
As dori sa va rog sa ma ajutati cu un alt raspuns:
In contractul individual de munca am trecuta o prima de 1,5 salarii impartita in prima de Paste, Vacanta si de Craciun, prima care am fost anuntati intai verbal si apoi printr-un act aditional ca nu se va mai acorda.
Avand in vedere ca in scurt timp doresc sa demisionez de aici pot sa nu semnez acel act aditional?
Ma poate obliga cumva Compania sa il semnez?
Sau mai bine spus, in situatia in care nu semnez acest act aditional, pot sa nu imi acorde acest drept sau refuzul meu sa aiba alte repercursiuni?
Multumesc mult
Răspuns la discuția demisie cu preaviz
multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului !
As putea sa "abuzez" de amabilitate si sa va mai intreb ceva?
In contractul individual de munca am trecuta o prima de Craciun, prima care am fost anuntati printr-un act aditional ca nu se va mai acorda.
Avand in vedere ca in scurt timp doresc sa demisionez de aici pot sa nu semnez acel act aditional?
Ma poat obliga cumva Compania sa il semnez?
Sau mai bine spus, in situatia in care nu semnez acest act aditional, pot sa nu imi acorde acest drept sau refuzul meu sa aiba alte repercursiuni?
Multumesc mult
Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,
Buna ziua,
V-as fi recunoascatoare daca puteti sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
Salariu meu brut este 9861 RON.
Luna aceasta am avut 5 zile CM 100%.
Iar in luna iulie am mai avut 3 zile de CM 100%(precizez acest lucru deoarece stiu ca in cazul platii CM se face media venitului brut pe ultimele 6 luni).
Problema mea este ca atunci am incasat salariul intreg, iar acum am incasat mai putin cu 200 si ceva de Ron.
Unde lucrez nu ni se elibereaza fluturasi de salariu si din acest motiv nici nu pot vedea exact ce sume s-au oprit.

Colega de la salarii mi-a trimis un calcul pe care il voi atasa aici si va rog mult daca puteti sa imi spuneti daca calculul trimis de ea este corect.

CALCUL LUNA OCTOMBRIE:

Sal.brut=9.861
Cv zile CM=1.688, pentru ca media zilnica la baza de calcul este 337.5 lei, deci 5 zile CM*337.5=1687.5
Venit brut toatal=9308 din care s-au retinut:
- ass=419
- somaj=47
- cas10.5=814 rezulta Venit net=8.028 din care se scade impozit=1284, rezulta sal net in luna octombrie 6.744.


Va multumesc anticipat pentru suport si sper sa primesc un raspuns.
Maria