Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,
In baza art. 79 (7) din Codul muncii CIM inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Deci, angajatorul poate renunta la perioada de preaviz si sa inceteze CIM mai devreme.
multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului !
As putea sa "abuzez" de amabilitate si sa va mai intreb ceva?
In contractul individual de munca am trecuta o prima de Craciun, prima care am fost anuntati printr-un act aditional ca nu se va mai acorda.
Avand in vedere ca in scurt timp doresc sa demisionez de aici pot sa nu semnez acel act aditional?
Ma poat obliga cumva Compania sa il semnez?
Sau mai bine spus, in situatia in care nu semnez acest act aditional, pot sa nu imi acorde acest drept sau refuzul meu sa aiba alte repercursiuni?
Multumesc mult
Nu aveti de ce sa semnati acel act aditional, mai ales pentru ca plecati, iar daca la momentul acordarii mai sunteti angajat chiar si in preaviz trebuie sa va acorde primele mentionate in contractul de munca.
maria17 a scris:

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,

Dvs. sunteti obligat prin contractul de munca, sa acordati preaviz angajatorului. Rolul acestui preaviz este ca angajatorul sa poata avea timp sa va gaseasca inlocuitor.
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, reglementeaza doua tipuri de demisie: 1. art. 79.1. - demisie dupa indeplinirea unui termen de preaviz si 2. art. 79.7. demisie la data renuntarii totale sau partiale a dreptului angajatorului la preaviz din partea salariatului. In termeni mai practici, angajatorul poate renunta la dreptul sau de a beneficia de preavizul pe care angajatul este obligat sa il acorde, stabilind data incetarii contractului dvs.
Demisia nu trebuie aprobata, dar de dreptul la preaviz angajatorul poate dispune in conditiile pe care le doreste.
Deci , indiferent daca "demisionati prin demisie";), se poata sa va ceara sa nu va mai prezentati cu a doua zi.
Citind incontinuare mesajul dvs. observ ca, se intentioneaza, ca in momentul acordarii primei respective sa nu mai fiti in firma.
Nu cred ca nesemnand actul aditional, il fortati in vreun fel pe angajator sa va dea prima de Craciun, avand in vedere situatia economica dificila la nivelk mondial si a faptului ca pana acum s-au dat aceste prime.
Doina Elena, Consultant resurse umane
namiru a scris:

maria17 a scris:

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,

Dvs. sunteti obligat prin contractul de munca, sa acordati preaviz angajatorului. Rolul acestui preaviz este ca angajatorul sa poata avea timp sa va gaseasca inlocuitor.
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, reglementeaza doua tipuri de demisie: 1. art. 79.1. - demisie dupa indeplinirea unui termen de preaviz si 2. art. 79.7. demisie la data renuntarii totale sau partiale a dreptului angajatorului la preaviz din partea salariatului. In termeni mai practici, angajatorul poate renunta la dreptul sau de a beneficia de preavizul pe care angajatul este obligat sa il acorde, stabilind data incetarii contractului dvs.
Demisia nu trebuie aprobata, dar de dreptul la preaviz angajatorul poate dispune in conditiile pe care le doreste.
Deci , indiferent daca "demisionati prin demisie";), se poata sa va ceara sa nu va mai prezentati cu a doua zi.
Citind incontinuare mesajul dvs. observ ca, se intentioneaza, ca in momentul acordarii primei respective sa nu mai fiti in firma.
Nu cred ca nesemnand actul aditional, il fortati in vreun fel pe angajator sa va dea prima de Craciun, avand in vedere situatia economica dificila la nivelk mondial si a faptului ca pana acum s-au dat aceste prime.

Buna ziua,
Nu intentionez sa plec din firma decat incepand cu luna ianuarie, am scris ca doresc doar sa mai stau si in Decembrie , luna in care de altfel trebuia sa se acorde acesta prima.
Chiar nu cred ca au cum sa nu-mi plateasca aceasta prima daca nu semnez actul aditional, avand in vedere ca ca in contractul de munca la capitolul Salarizare este trecut salariu de baza lunar si scrie doar:alte adaosuri: 1.5 salarii anuale platibile proportional cu perioada lucrata..
Ceea ce este clar ca pentru perioada lucrata sunt obligati sa ma plateasca!
Din nefericire "criza" de care spuneti este doar un motiv pentru majoritatea companiilor de a-si face meandrele mult mai usor fata de angajati, abuzand de faptul ca piata muncii este momentan blocata si mai ales pentru zona de management mediu si top management.

Multumesc mult tuturor celor ce mi-au raspuns.