avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

Buna ziua,

Va rog mult sa imi spuneti daca, in cazul in care demisionez prin demisie cu preaviz de 30 zile calendaristice (sunt cadru de conducere), compania ma poate obliga sa plec mai repede fara a ma mai plati in acea perioada de preaviz?

Multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 09:02, 20 Noiembrie 2009
Legea este in favoarea dvs, iar angajatorul nu va poate forta sa semnati un astfel de act aditional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract pe duratã determinatã. demisie georgiana_geo georgiana_geo Buna seara. Am si eu o nelamurire. Lucrez de 2 luni si cateva zile la o firma unde am contract determinat pana in iulie. La inceput am avut contract determinat ... (vezi toată discuția)
Preaviz demisie gay@ gay@ Buna ziua As dori sa plec de la firma in care lucrez , prin depunerea demisiei. Si as vrea sa nu respect partea din contract care spune ca trebuie sa stau ... (vezi toată discuția)
Contract de munca Diana1809 Diana1809 Bună seara tuturor! Am o problema si sper să mă puteți ajuta! Am semnat un contract de munca pentru o perioada de o luna care expira peste 2 zile. Acum ... (vezi toată discuția)