avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate adonisvigalex

Activitate adonisvigalex

Dacă perioada șomajului după 2001, este perioada contributiva, se va lua în calcul aceasta perioada la calcularea punctelor de stabilitate? Mulțumesc!
Buna ziua! In urma cu un an am depus o cerere pentru eliberarea unei adeverinte la firma la care am lucrat in urma cu 6 ani si care acum este in lichidare si nu am primit niciun raspuns ! Ce pot facere ? Am solicitat in repetate randuri o motivare scrisa si nu vor sa-mi raspunda. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Drept somaj
Sa inteleg ca nu conteaza daca plec prin demisie de la primul angajator, dar sa nu depasesc 12 luni lucrate, iar de la ultimul angajator sa plec la expirarea c.i.m. care a fost incheiat pe perioada determinata.Va multumesc!
Discuție Drept somaj
Am urmatoarea situatie: In iunie 2012 am intrat in somaj,iar in mai 2013 am fost angajat pe perioada determinata pana la sfarsitul lunii august, iar somajul a fost suspendat . Acum doresc sa intrerup contractul de munca inainte de termen si sa ma angajej tot pe perioada determinata la alta societate. Intrebare: mai pot continua dupa aceea somajul? Va multumesc anticipat!

Fica mea a terminat facultatea in iunie 2011.In noiembrie 2011 a intrat in somaj pana la sfarsitul lunii aprilie 2012. La 1 octombrie 2012 s-a angajat.Intrebare:
Pentru incheierea contractului de asigurari de sanatate are obligatia de a plati asigurarile ptr.lunile care in care nu a fost in somaj si deci nu a avut niciun venit!?
Va multumesc!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția insolventa
Multumesc pentru raspuns! Un pret estimativ al cheltuielilor cu insolventa se cunoaste?
Discuție insolventa
Am un SRL care nu mai are activitate din 01.01.2008.La data inchiderii firmei am trecut in regim derogatoriu,regim ce a fost anulat odata cu aparitia impozitului minim.Acum am o creanta de 4.000 lei ca impozit forfetar.Mentionez ca la data de 01.01.2008 in afara de o datorie de 2500 de lei catre asociatul unic toate conturile sunt zero.Acum ANAF-ul ma declara insolvabil si imi trimit o notificare prin care ma declara raspunzator de neplata impozitului confor art.27 lit.c si d. Nu inteleg care a fost reaua mea credinta in neplata lui cat si in necererea insolventei!? Puteam eu cere insolventa tinand cont ca datoria nu depasea 45000 lei(Desi în cazul cererii introductive depusa de debitor nu exista un prag valoric minim al datoriei, asa cum se pretinde cererii creditorului, insolventa trebuie sa se raporteze totusi la datorii importante al caror cuantum se poate orienta dupa exigenta aplicata cererii creditorului) De asemenea mai stiu ca insolventa se refera la lipsa banilor lichizi,ori firma mea nu avea nici active, deci erea insolvabila!
Daca eram obligat sa cer insolventa mai pot sa o cer acum pana nu emit decizia de executare? Cam cat m-ar costa aceasta cerere? Astept un raspuns avizat.
Am o dacia 1307 care in cartea de identitate este trecuta ca mixta iar cei de la primarie au trecuto ca autoutilitara si acum ma obliga sa restitui subventia de la caldura. Este corect ? si daca nu ce pot face?!
Multumesc mult pentru raspuns.Mai am o singura nelamurire: Pot actiona in instanta casa de pensii chiar daca nu am cerut intai lor sa-mi recalculeze pensia dupa aceste venituri? sau intai ma adresez lor si daca imi resping cererea inaintez actiunea in instanta?
Dupa ce am citit mai multe pe acest forum am inteles ca nu mai pot invoca acea decizie deoarece legea 19/2000 dupa care am iesit la pensie este abrogata. Atunci intreb: mai pot cere in instanta recalcularea pensiei tinand cont de veniturile din acord global ? si ce sanse de castig am?