avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate ligrivatin

Activitate ligrivatin

Buna ziua
Ce cod CAEN reglementeaza (poate fi folosit) pentru vanzare peleti cu amanuntul in magazine specializate?
Multumesc
Multumesc de raspuns. Am sa-i anunt ca voi sesiza ASF-ul. Am tot asteptat sa se puna de acord cu service-ul. Au cerut niste reconstatari pe elemente ce trebuiau taiate/dezmembrate si cei de la service au spus ca nu fac munca voluntara. Din experienta lor odata demontate (taiate) nu mai pot fi reasamblate fara sa tensioneze sasiul.
Si daca se modifica valoarea devizului (in sus) si se trateaza ca dauna totala pe ei cine-i plateste pentru dezmembrari.
Of... Cand trebuie sa platesti e OK. Daca trebuie sa plateasca ei nu mai e OK.
Buna ziua
In urma unui eveniment rutier petrecut in urma cu 6 luni am apelat la polita CASCO.
Societatea de asigurari evita un raspuns clar, am sunat de cateva ori si mi-au tot spus ca n-au rezolvat dosarul.
Service-ul recomandat de asigurator (partener al asiguratorului) refuza reparatia pe motiv ca nu se incadreaza in suma propusa de asigurator.
Concret valoare polita CASCO = 13.000 euro iar valoare reparatie propusa de service in jur de 50.000 lei (10.000 euro).
Valoare propusa de asigurator sa o repar in regie proprie = 38.000 lei (7600 euro).
Motivul invocat (intr-un mail primit in urma cu cateva zile) este ca valoarea de piata a masinii (astazi) este mai mica decat valoarea devizului.
Al doilea motiv invocat este ca ca masina a fost supraevaluata in urma cu 3 ani cand am facut polita CASCO.
Evaluarea a fost facuta de asigurator, am primit si o reducere pentru plata integrala a politei CASCO atunci.
Am reinnoit polita CASCO in urma cu 2 ani si culmea s-au pastrat aceleasi valori desi ma asteptam sa scada si valoarea politei si valoarea contractului.
Am intrebat cateva service-uri daca masina poate fi reparata in siguranta dar dupa cum arata in urma evenimentului toti m-au trimis catre dauna totala.
Ce pot face sa conving societatea de asigurari sa-mi achite polita?
Multumesc.
Buna ziua
Am autorizat codul CAEN 4778. Pot comercializa peleti in saci de 15 kg?
Exista un alt cod CAEN pentru comert cu peleti?
Pe codul 4778 pot comercializa gaz imbuteliat direct de la producator (comert on-line) sau trebuie sa amenajez un spatiu special pentru asa ceva?
Multumesc.
Buna ziua
In ordonanta n-am gasit specificat, o persoana cu statut de PFA poate infiinta un srl-d?
Multumesc.
Buna ziua
In urma cu 5 (cinci) ani am executat in subantrepriza o lucrare de modernizare retele agent termic, beneficiarul fiind Primaria Braila (de fapt CET Braila care intre timp a intrat in insolventa).
Garantia de buna executie mi-a fost retinuta din situatiile de lucrari urmand sa fie virata de catre Antreprenorul General la expirarea termenului de garantare a lucrarii (5 ani).
Antreprenorul a solicitat Primariei Braila sa numeasca o comisie care sa intocmeasca si sa semneze procesul verbal de receptie finala a lucrarii. Primaria urma sa deblocheze contul de garantie iar antreprenorul care urma sa-mi restitui suma retinuta ca garantie. Consilierii Primariei nu vor sa numeasca aceasta comisie pe motiv ca nu are cine se receptioneze lucrarea, beneficiarul (CET Braila) nu poate confirma ca reteaua de termoficare modernizata (adica lucrarea executata) este functionala. Cet Braila nu a mai furnizat pe acesta retea agent termic de vreo 2 ani. Cum se poate solutiona o astfel de problema si ce demersuri trebuie facute si cine trebuie sa le faca?
Multumesc.
Buna ziua
Am infiintat un SRL-D in mai 2011. Beneficiez de facilitatile programului si ca sa nu gresesc as vrea sa stiu pana la ce data beneficiez de "scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariati, angajati pe perioada nedeterminata. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, iar pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza castigul salarial mediu brut lunar, pentru care asiguratul plateste contributia individuala de asigurari sociale. Pentru fiecare salariat, scutirea nu se acorda pentru veniturile salariale lunare care depasesc cuantumul castigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior" conform conform ART. 5 alin. c din OUG 6/2011.
Multumesc.
Multumesc de raspuns. Mai apare o dilema (pentru mine ca necunoscator). In Ghid la 7.6.legiuitorul zice asa:
Contestaţia se formulează în scris şi va cuprinde:
- datele de identificare ale solicitantului;
- obiectul contestaţiei;
- motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază contestaţia;
- dovezile pe care se întemeiază contestaţia;
- semnătura reprezentantului legal şi ştampila microîntreprinderii SRL-D.
Ce motive "de fapt si de drept pe care se intemeiaza contestatia" (ca sa citez) pot sa trec in contestatie?
Multumesc.
Buna ziua si La multi ani buni! pentru comunitatea Avocatnet.ro.
In urma cu cateva luni am infiintat un SRL-D in vederea participarii la Programul pentru stimularea tinerilor..... Am solicitat sprijin la Registrul Comertului in vederea alegerii codului CAEN pentru comercializarea urmatoarelor produse:centralelor termice, electrice, a convectoarelor, aerotermelor aparate de aer conditionat si furniturilor (accesoriilor) acestora , comercializarea en-gros si en-detail de mobilier de baie, obiecte sanitare si electrice si alte materiale de instalatii.
O doamna foarte draguta a identificat urmatoarele coduri CAEN:
-4754 - „ Comert cu amanuntul al articolelor si aparatelor electrocasnice, in magazine specializate” -cod principal la care am adaugat urmatoarele activitati secundare:
- 4613 - Intermedieri in comertul cu material lemnos si materiale de constructii
- 4615 - Intermedieri in comertul cu mobila, articole de menaj si de fierarie
- 4759 - Comert cu amanuntul, al mobilei, al articolelor de iluminat si al articolelor de uz casnic n.c.a. in magazine specializate
M-am iscris cu planul de afaceri pe site-ul AIPPIMM si in urma cu 5 zile am primit scrisoarea de respingere cu urmatoarea explicatie:
"Produsele care vor fi oferite de societate nu sunt in concordanta cu codul CAEN al planului de investitii depus in cadrul programului, respectiv 4754".
Ma gandesc sa depun o contestatie dar inainte de asta as evea nevoie de sfaturile comunitatii daca merita sau nu (adica daca am sanse sa demonstrez ca acest cod CAEN e compatibil cu activitatea descrisa mai sus).
Va multumesc si va doresc un an nou excelent!
Buna ziua.
Clientul meu a intrat in faliment. Datoria nestinsa a fost acumulata in perioada de insolventa. Nu m-am inscris la masa credala (nici nu am fost anuntat ca a intrat in faliment). Pot recupera TVA-ul de pe facturile neincasate?
Multumesc.