avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate gabicor

Activitate gabicor

Ca sentiment de cumparator,va sunt alaturi.Si eu sunt client la randul meu,am trecut prin astea..Doar ca asa cum am spus,asta e legea....din epoca de piatra.Ce ar fi de facut,incercati la service sa grabiti reparatia,si ce am uitat,ce marca masina?pentru ca fiecare are politica lui pt garantia comerciala( daca e vb de Mercedes,unde si de asa ceva raspund,va schimbam masina,macar si pentru imaginea firmei,sau aveati masina la schimb pe perioada reparatiei),.asa va pot lamuri mai bine.multumesc
Spre stiinta(lucrez in domeniu de multi ani) Cf legii 449/2003(modificata de vreo 4 ori) si OG 21/1992 trebuie sa faceti diferenta intre garantia de neconformitate-insemnand ca una am platit si alta am primit-asta e cu termen de 15 zile ,si garantia comerciala,care o da vinzatorul.poate fi o ora,o zi,2 sau cat vrea el.In acest termen functioneaza reparatia(in cazul de fata),si mai depinde de ceea ce scrie in certificatul de garantie la cumparare.Astfel,daca produsul nu e conform,se inlocuieste cu unul la fel,sau similar,sau se restiue banii,daca e doar defect se repara..Spun toate astea din experienta,si fara nici un alt interes,decat sa ajut la intelegera celor din lege.Probabil nu pica bine....dar asta e.Daca mai pot ajua,cu draga inima.Multumesc
Răspuns la discuția schimbare nume minori
Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Copiii nu cred ca stiu despre intentie, nu am nici un indiciu in acest sens.Cu toate insistentele mele nu am reusit sa aflu de la fosta mea sotie care e motivul.Orice discutie pe aceasta tema se termina in"coada de peste".
Dar cata vreme nu se poate face fara acordul meu,chiar nu conteaza.Alte motive pt. instanta sau autoritate tutelara nu exista.Ma achit cu "varf si indesat"de obligatii,atat financiar cat si educational.
Apreciez promptitudinea si calitatea raspunsurilor dumneavoastra,si inca o data va multumesc.
Buna ziua la toata lumea

Cer si eu o lamurire-fosta sotie(suntem divortati) ami cere cu insistenta "sa trec copii pe numele ei", fiind vorba de doi copii minori de 7 ani, nascuti inainte de a ne casatori, si pe care i-am recunoscut (evident,ami poarta numele).Nu a dorit sa-mi comunice niciodata motivul.Exista asa o procedura, pe care cred ca nu o poate indeplini in lipsa mea?
Va multumesc
Răspuns la discuția partaj
Scuze pt exprimarea laconica.Creditul este pe termen de 20 ani,si ratele achitate sunt cele de la acordare si pina in prezent.Chiar divortat fiind am continuat sa achit, cu plata la zi,(nu mai precizez motivele...).Motivul ipotecii e urmatorul - fost apartament socri/1/2 intelegere intre frate-sora privind mostenirea, drept urmare fosta sotie a beneficiat de partea ce i se cuvine iar eu sa achit jumatatea aferenta.Intrucit apartamentul era destul de degradat, necesita renovare, asa ca pe linga contributia personala cara a acoperit valoarea ceruta, a mai fost necesar creditul.La acea data nu erau credite de nevoi personale si am fost nevoit sa apelez la solutia ipotecii.Reamintesc ca e cumparat cu act vinzare/cumparare(nu donatie sau orica alta forma) si nu e grevat de alte datorii decat creditul, cat a mai ramas din el. Multumesc pentru raspunsuri
Discuție partaj
Buna ziua tuturor.Am urmatoarea intrebare - ce mai pot recupera in cazul in care, divortat fiind de 3 ani, doresc partajul unui apartament cumparat cu acte vinzare/cumparare,ipotecat catre o banca la care am luat un credit.Ca detalii mentionez ca titularul creditului sunt eu si co-imprumutat fosta mea sotie,dar toate ratele de la acordarea credituluide (7ani) au fost platite de mine.Cu stima,Gabriel
Multumesc pentru raspuns
Dar daca instanta nu ia aceasta masura, eu, care practic pierd timpul, ce as putea face pentru urgentarea depunerii?Ma refer la o cerere legala in acest sens.
Cu respect
Adresez si eu o intrebare - in cazul unui proces legat de un teren, in care paratul a cerut o contraexpertiza (prima a fost efectuata), si expertul ales de instanta nu a depus-o nici dupa 4 termene,aprox 6luni,chiar daca s-a cerut si aprobat de catre instanta amendarea de doua ori, cu cite 200ron, si mai interesant ca i s-a platit si taxa de expertiza integral.Stie cineva cate termene poate amina depunerea?Si daca da, cu ce motivatie?Se poate cere recuzarea expertului?Exista si in legislatia romana ceva legat de obstructionarea justitiei?
Multumesc anticipat
Gabriel
Răspuns la discuția limite teritoriale
Mai concret, in situatia in care am un litigiu privind un teren care se afla la limita intre doua unitati administrativ teritoriale, si care mi-a fost luat, desi am titlu de proprietate, in virtutea faptului ca este pe UAT vecin, ma intereseaza cum se stabilesc limitele. Cadastrul nu mi-a dat nici un raspuns(desi termenul este de 30 zile, sau 15 zile?, ca nici asta nu stiu). Ei invoca faptul ca ca s-au schimbat delimitarile administrativ teritoriale, fara sa precizeze vre-o lege sau hotarire de guvern. exista o alta impartire administrativ teritoriala dupa 1968, sau legea 18 prevede ceva in acest sens?care harti de UAT se iau in considerare? mai precis din ce an? multumiri.
As dori sa stiu, in cazul retrocedarii, cf Legii18, ce limite teritoriale se iau in considerare, sau mai exact din ce an (1962, 1984, 1875, etc), mai ales in aczul in care zona este acoperita de harta cadastrala din vechime (Bucovina-Austro Ungaria). Multumesc.