avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate paulpaul

Activitate paulpaul

Răspuns la discuția amortizare mijloc fix
1.autocamioane si autocamionete cu platforma fixa,autofurgonete,autofurgoane si autodube de capacitate pana la 4.5 t exclusiv:4-6 ani;
2.autocamioane,autodube si autofurgoane cu platforma fixa,cu capacitatea de si peste 4.5 t:4-8 ani;
3.autocamioane cu platforma basculanta si dumpere:4-6 ani;
4.autotractoare si autotractoare cu sa:4-8 ani;

inregistrarea contabila lunara:6811=2813

eventual lasati-mi o adresa de mail sa va trimit catalogul mijloacelor fixe si durata normala de functionare


Răspuns la discuția amortizare mijloc fix
puteti da si alte detalii(transport persoane sau transport marfa)?
Răspuns la discuția la o factura 2 chitante?
categoric nu!sunt interzise platile fragmentate cu numerar pentru facturi care depasesc 5000 lei...pentru aceste facturi se accepta o singura plata cu numerar in valoare de 5000 lei iar pentru diferenta se utilizeaza alte modalitati de plata:op,cec,bo....
Răspuns la discuția contract creditare societate
eu am intocmit un singur contract in care am specificat ca asociatul imprumuta firma ori de cate ori este nevoie...deci nu am trecut o suma;insa m-am confruntat cu o problema atunci cand am dorit sa restitui din contul de la banca o suma de bani asociatului in contul lui personal...cei de la banca au solicitat un contract de creditare in care sa fie specificata o anumita suma de bani,ca urmare a trebuit sa intocmesc un contract asa cum au cerut ei...probabil ca tine de politica fiecarie banci...
Răspuns la discuția bilant
pentru toate exista un inceput:D
urmariti site-ul mfinante.ro unde va aparea aplicatia pentru prelucrarea asistata, validarea, listarea si obtinerea formatului electronic la 31 decembrie 2009 pentru situatiile financiare;aplicatia include instructiuni de utilizare, norme, corelatii, structura fisierelor de raportat pe discheta si ofera posibilitatea listarii de formulare goale sau in diferite faze ale completarii.multa bafta....
Potrivit art. 129, alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, închirierea de bunuri sau transmiterea folosinţei bunurilor în cadrul unui contract de leasing se incadreaza in categoria prestarilor de servicii, nefiind livrare de bunuri, deci “achizitie” din punct de vedere al utilizatorului. Regimul TVA aferent operaţiunilor de leasing este prezentat în detaliu la pct.7 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI al Codului fiscal, aprobate prin H.G. nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, astfel: “Transmiterea folosinţei bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfârşitul perioadei de leasing, dacă locatorul/finanţatorul transferă locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operaţiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se consideră a fi sfârşitul perioadei de leasing şi data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpărarea bunului înainte de sfârşitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. Dacă opţiunea de cumpărare a bunului de către locatar/utilizator se exercită înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispoziţia locatarului/utilizatorului, se consideră că nu a mai avut loc o operaţiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziţia locatarului/utilizatorului. Dacă în cursul derulării unui contract de leasing financiar intervine o cesiune între utilizatori cu acceptul locatorului/finanţatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimbă locatorul/finanţatorul, operaţiunea nu constituie livrare de bunuri, considerându-se că persoana care preia contractul de leasing continuă persoana cedentului. Operaţiunea este considerată în continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing având aceleaşi obligaţii ca şi cedentul în ceea ce priveşte taxa.”
va referiti la certificatul de inregistrare emis de ONRC si schimbarea acestuia datorita actualizarii codurilor CAEN?daca da,atunci actualizarea obiectului de activitate potrivit CAEN Rev.2. se inregistreaza, pana la data de 1 martie 2010, gratuit, la cererea comercianţilor, conform procedurii instituite prin H.G. nr. 322/2008.
Răspuns la discuția COD CAEN
daca in actul constitutiv al societatii aveti trecut la obiectul de activitate si" lucrari de instalatii electrice",respectiv codul caen 4321,normal ca puteti factura aceste servicii...cel putin eu asa cred....sper sa nu ma insel
Răspuns la discuția bon fiscal
va multumesc pentru ajutor....imi puteti spune despre ce lege e vorba?
Răspuns la discuția decl 100 si 102
Sunt de acord cu raspunsul de mai sus...atunci cand faci angajari de personal nu ii instiintezi pe cei de la finante aducand o adeverinta de la itm....de ce ar fi nevoie de acea adeverinta atunci cand nu mai ai angajati?depunerea vectorului fiscal este suficienta.