avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl 100 si 102
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl 100 si 102

buna ziua, ce decl depun daca firma nu mai are angajati?depun 100 si 102 pe zero?
Cel mai recent răspuns: MALAMUT , Consultant fiscal 21:09, 30 Noiembrie 2009
Intocmesti 010 ( vector fiscal ) pentru a scoate obligatiile ce privesc salariile(102)
Trimestrial , da , depui Decl. 100 .
Raspunsul d-nei Corina este corect , insa v-as intreba intr-un timp scurt, nu veti angaja personal pentru a nu modifica iarasi vectorul ?
Se depune declaratia 010 pentru modificarea vectorului fiscal si totodata o adeverinta eliberata de ITM teritorial din care sa reiasa ca nu mai aveti angajati.
Pana la depunerea acestora, chiar daca nu mai aveti salariati, veti depune 100 si 102 in 0. Ulterior, veti depune doar 100, pentru impozit pe profit sau microintreprindere, depinde cum este firma inregistrata in vectorul fiscal.
am fost la fisc si mia zis ca nu poate sami primeasca decl 100 si 102 pe zero pana nu depun 010
In primul rand depuneti form.010 in 30 zile de la data cand nu mai aveti salariati sa actualizati vectorul fiscal.In conditiile in care sunteti platitor de impozit pe profit,depuneti in ultima luna (respectiv ultimul trim-ptr. platitor de impozit micro) in care ati avut salariati ,atat form.100 cat si 102.
In urmatoarea periada fiscala veti depune doar form 100 (in care aratati doar impozitul pe profit/venit ).
Maria Butuc-expert contabil

Alte discuții în legătură

Trebuia sau nu modificat vectorul fiscal la momentul suspendarii activotatii unei societati? nicoc nicoc In noiembrie 2009 am suspendat activitatea firmei (micro pe vremea aceea, cu un singur angajat care a demisionat la momentul suspendarii). Ar fi trebuit depusa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 010 Monicaluis Monicaluis Buna ziua, as avea nevoie de niste lamuriri si v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. Exact acum o luna mi-am infiintat o firma care deocamdata nu are ... (vezi toată discuția)
Declaratii lunare ContSters138151 ContSters138151 ma poate ajuta cineva cu raspunsul la o intrebare....? daca firma nu mai are niciun angajat, ce declaratii lunare trebuie sa mai depuna? (vezi toată discuția)