Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 COD CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

COD CAEN

Buna ziua,

Daca codul caen la firma il am 4120- Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale pot sa facturez servicii de electrica cand construiesc o casa? sau nu tine de acest cod caen?

:">
daca in actul constitutiv al societatii aveti trecut la obiectul de activitate si" lucrari de instalatii electrice",respectiv codul caen 4321,normal ca puteti factura aceste servicii...cel putin eu asa cred....sper sa nu ma insel
teoretic puteti factura orice activitate care e trecut pe actul constitutiv ca si activiate principala sau secundara , in majoritatea cazurilor multi isi trec la secundar toata lista de coduri CAEN , verificati sa aveti codul respectiv trecut .

practic posibil sa fie cateva exceptii , poate ne lamureste cineva daca este vreo restrictie daca ai trecute toate codurile CAEN ca si activitati secundare de a emite facturi pe diverse activitati ..
Pentru a desfasura o activitate chiar daca este inscrisa in Actul constitutiv trebuie sa fi autorizat.
De aceea se depun acele Declaratii model 2 sau 3 pentru a fi autorizati, intai pe proprie raspundere de judecatorul delegat si apoi de catre autoritatile competente care verifica indeplinirea conditiilor pentru care ti-ai asumat raspunderea.
Este avident ca numai daca esti autorizat poti emite facturi pentru activitatile prestate.
Bafta!