avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate camelia50

Activitate camelia50

Răspuns la discuția Loc parcare furat, Sector 4
Nu cred ca are asa ceva . Cum as putea afla?
IN Acordul de parcare la punctul 4 lit. a se spune ca "beneficiarul are obligatia sa ocupe numai locul de parcare indicat in acord". El parcheaza in apropiere, pe trotuar.
In acest caz, Primaria ii poate rezilia contractul ?
Parchez de mai bine de 20 ani in fata blocului unde stau, pe un loc care pana acum 2-3 luni nu era inregistrat la primarie
Au numerotat locurile iar vecinul, prieten cu presedintele blocului si-a facut in graba si in secret actele pe locul meu.
As dori sa stiu daca este legal ca pe locul de parcare al vecinului meu - titularul Acordului de parcare sa parcheze ginerele sau cu un alt auto decat cel prevazut in contract. Ginerele locuieste la aceeasi adresa ca si titularul.
Primaria i-ar putea rezilia contractul pentru acest motiv?
Am facut deja o sesizare ,mi-au spus ca trebuie sa-l intrebe daca este de acord , lucru care mi se pare absurd din moment ce vecinul este in culpa.

Multumesc
Răspuns la discuția Parti comune la bloc
Consider ca asa cum procedati e corect. Din pacate la noi nu sunt astfel de reguli. Am de gand sa vorbesc si cu administratorul blocului despre aceasta situatie,desi nu stiu ce ar putea face si d-sul decat sa il roage ca si mine. Daca nu, m-am gandit sa fac o sesizare la "Disciplina in constructii".
Răspuns la discuția Parti comune la bloc
Acest vecin e prieten cu presedintele blocului de ani buni. ..Ma gandeam daca nu e periculos.Sunt placi mari de rigips, doar sprijinite de perete.Sunt in drum si am un baietel cam neastamparat ,sa nu cada pe el.
Locuiesc la bloc, pe palier am 3 vecini. Problema este ca unul dintre ei si-a renovat apartamentul (acum 2ani).A lasat placi de rigips foarte mari ,si alte resturi de la renovare in dreptul usii mele,intre ap. meu si al lui. Le-a impins spre mine,iar la el a pus flori . Nu i-am spus nimic atata vreme,am crezut ca nu a teminat, dar au trecut 2 ani . Ma incurca . I-am spus sa le mute putin in directia lui .Nu a zis nimic Azi le-am mutat spre el ,dar le-a impinssi mai mult inapoi,spre usa mea. Ce as putea sa fac.?
Cred ca o discutie cu el nu are rostul, e incapatanat. Al treilea vecin nu se confrunta direct cu aceasta problema. Pana acum am avut relatii civilizate.
Multumesc.
Răspuns la discuția pierdut acte proprietate
multumesc.
Răspuns la discuția pierdut acte proprietate
Multumesc mult . Totusi ati putea sa-mi spuneti daca imi trebuie cadastrul cand ma duc la Arhive? Sunt taxe mari acolo?
Buna seara,
Sunt proprietara unui apartament de aproape 25 ani.
Actul de proprietate al apatamentului a disparut(a fost distrus). Pentru a-l reface unde ar trebui sa merg, ce acte imi trebuie. Imi trebuie cadastrul, procesul verbal de predare-primire de la constructor?... Cam cat m- ar costa taxele. ...

Va multumesc
Buna ziua

Sunt particular din Bucuresti si doresc sa-mi izolez si varuiesc casa. Am gasit patru muncitori care pot sa ma ajute. Lucrarea ar dura aproximativ trei saptamani.

Cum sa-i inregistrez ca zilieri. Ce taxe si unde trebuie sa platesc? In ce termen trebuie sa actionez?


Toate ce am citit despre noul Cod al Muncii sa refera la firme/persoane juridice. Eu sunt persoana fizica dar nu vrau sa stau cu frica.

Va multumesc



Buna seara,
Ieri baietelul meu de 11 ani a fost implicat intr- un conflict intre copii cand s-a jucat langa blocul nostru.
Baietelul nostru este complet nevinovat. Un alt copii a fost impins si batut , dar nu de catre el Victima nu a fost ranita de loc.

A doua zi, a venit o politista la scoala in timpul orelor si l-a interogat si l-a acuzat pe baietelul noastru in prezenta directoarei si in fata clasei.

Discutia s-a terminat cu amenintari ca va fi dus la Sc. de Corectie si amendat. Baietelul s-a speriat tare. Noi parintii nu am fost anuntati nici de politie, nici de scoala. Am aflat de la el cand a venit acasa.
Parintii au ciuda pe copilul meu, pentru ca a fost batut de coleg iar noi ne-am plans la scoala, fara a se rezolva nimic.
Considerati ca asupra copilululi meu scoala/ politista a facut un abuz, prin faptul ca :
Copilul a fost interogat fara sa fim chemati pt. a-l asista. Astfel noi nu am putut sa chemam un avocat?

multumesc