avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate florin_iny

Activitate florin_iny

multumesc pentru raspuns si promptitudine.O zi placuta
Buna ziua,

Sora mea este momentan in concediu de crestere a copilului (2 ani) iar in decembrie anul acesta se termina acei 2 ani si ar trebuii sa se intoarca la munca.Intrebarea mea este : e obligatoriu sa se intoarca la locul de munca avut inainte sau nu?Mentionez ca nu mai doreste sa se intoarca la acel loc de munca si ar vrea sa stie daca e obligata sa se intoarca iar in caz contrar daca exista ceva sanctiuni daca nu se intoarce.(erau discutii de genu ca ar trebuii sa plateasca indemnizatia primita in cei 2 ani inapoi daca nu se intoarce la munca si ca firma te poate da in judecata)
Răspuns la discuția Neplata salariu
pai acordul ala de plata nu mai are nici o valoare? pot sa renunte la el si sa faca plangere la politie desi este semnat de ambele parti si nu a fost incalcat?
Răspuns la discuția Neplata salariu
in 3 rate,prima rata fiind in data de 25 iulie 2014
Discuție Neplata salariu
Buna ziua,

La finalul lunii trecute mi-am incheiat contractul de munca la firma unde lucram,eu avand calitatea de gestionar.In urma inventarului s-au gasit niste facturi in sold care nu erau achitate si s-a incheiat la notar un acord de plata pentru contravaloarea acelor facturi.astazi,in data de 10 iulie 2014,trebuia sa mi se vireze lichidarea ( salarul si zilele de concediu neefectuate)insa nu mi s-a virat nimic iar cand i-am contactat mi s-a zis ca nu imi mai vireaza banii si ca o sa imi dea o chitanta cum ca i-am lasat pentru acel acord de plata,atat lichidarea cat si garantia de gestiune adunata pana in acest moment.Pe acordul de plata e specificat ca prima rata trebuie sa o platesc in 25 luna aceasta.Intrebarea este,au voie sa imi opreasca salarul din moment ce deja eu am semnat un acord de plata in care nu se specifica ca se retine salarul,ci doar suma si ratele in care trebuie platite iar daca nu platesc devine executoriu si se urmaresc bunurile si poprire pe salar.Daca le-am zis ca nu e normal sa retina salariul si ca o sa merg la ITM mi-au zis ca desi am semnat acel acord,o sa mearga si ei la politie si o sa considere acele facturi ca fiind furt.In acest moment eu nu am incalcat nimic din ce prevede acel acord,deci pot sa imi opreasca salarul integral si daca fac plangere la ITM sa mearga si la politie chiar daca este deja semnat un acord de plata? ce pot sa fac in aceasta situatie?Are sens sa merg la ITM; pot sa mearga la politie desi deja este semnat un acord de plata?Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc
Multumesc mult! Va doresc o zi placuta !
Răspuns la discuția Acord de plata
ma puteti ajuta va rog cu un raspuns referitor la retinerea din salariu? multumesc
Buna ziua,

Am incheiat recent un acord de plata pentru un minus in gestiune,autentificat la notar.Acolo mi s-a specificat, ca daca nu fac platile cum s-a stabilit,o sa devina cu titlu executoriu si o sa se urmareasca bunurile si o sa se faca poprire pe salar la noul loc de munca.Mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu,intrebarea este : cat poate sa imi l
retina lunar din salar,acesta fiind singurul venit? Se poate opri integral sau doar o cota parte?

Multumesc
Răspuns la discuția Acord de plata
revin cu aceeasi rugaminte ca si mai sus; ma putei ajuta va rog cu un raspuns referitor la poprirea din salariu? Multumesc
Răspuns la discuția Acord de plata
puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la poprirea din salariu?Multumesc