avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate miris

Activitate miris

Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
[Buna ziua,

Bunicii mei au avut 7 copii.
- Mama (fiica bunicilor) a murit acum 14 ani, bunica a murit acum 5 ani fara a se deschide succesiune. Anul trecut a murit unchiul meu (fratele mamei), iar anul acesta a murit bunicul.
Acum vrem sa deschidem succesiune asupra pamintului (casa au dat-o unchiului care a murit cu act de vanzare cumparare fara nici o clauza)
Am inteles ca cea mai simpla si mai putin costisitoare metoda de a face acest lucru ar fi depunerea in instanta a unui dosar de deschidere a succesiunii si de iesire din indiviziune.
In urma discutiilor cu ceilalti mostenitori am aflat ca sunt toti de acord. Prin urmare, daca depun actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune si ne prezentam toti la prima infatisare ca fiind toti de acord cu succesiunea se da hotarirea in aceeasi zi? Care sunt urmatorii pasi?
Trebuie sa mergem la notar pentru legalizare?
Avand in vedere ca obiectul succesiunii este un teren agricol cum se face impartirea acestuia?
1.In conditiile in care sunt 2 titluri de proprietate ( bunic, bunica), trebuiesc cumva deschise 2 procese?
2.Unul dintre mostenitori (fiica) este plecat din tara si a lasat imputernicire prin notariat. Ce acte doveditoare trebuie sa prezinte imputernicitul in afara de procura notariala?
Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
Buna ziua,

In urma discutiilor cu ceilalti mostenitori am aflat ca sunt toti de acord. Prin urmare, daca depun actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune si ne prezentam toti la prima infatisare ca fiind toti de acord cu succesiunea se da hotarirea in aceeasi zi? Care sunt urmatorii pasi?
Trebuie sa mergem la notar pentru legalizare?
Avand in vedere ca obiectul succesiunii este un teren agricol cum se face impartirea acestuia?

Multumesc,
Răspuns la discuția partaj teren agricol
Si daca totusi nu se prezinta?
Ce se intimpla?este obligata? sau partajul se face si in lipsa?
Dar daca unul dintre mostenitori nu se prezinta cind este citat? Se face succesiunea, sau este necesara continuarea actiunii deschise fiind necesara si angajarea unui avocat?
Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
Daca am inteles bine, eu ca succesor pot deschide partaj succesoral in instanta actionandu-i pe ceilalti mostenitori. Daca unul dintre ei nu se prezinta trebuie sa angajez avocat?
Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
multumesc,
Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
In prima faza noi am fost la un notar, pentru ca habar nu aveam care sunt procedurile. Acesta ne a spus ca se poate deschide succesiunea doar cu originalele certificatelor de deces.
Sa inteleg ca pe cale judecatoreasca pot prezenta duplicate ale acestora?
Răspuns la discuția Succesiune-mai multi mostenitori
TP sunt 2: unul pe numele bunicii (acesta este in posesia mea) si unul pe cel al bunicului.
Certificatele de deces, ale celor 2 bunici, cat si TP al bunicului este la sotia fratelui mamei(cel care a decedat), iar aceasta nu vrea sa le puna la dispozitie.
Pentru a deschide succesiunea pe cale judecatoreasca avem nevoie de toate aceste acte, nu?
Daca nu le avem care este solutia?

Multumesc
Răspuns la discuția Iesirea din indiviziune
cristina chiva a scris:

1. Este bine sa se prezinte ca sa incheie o tranzactie, si in acest fel toti 5 isi clarifica situatia juridica a terenului sau.
2. Iesirea din indiviziune este de 2 feluri : voluntara (la notar) si judecatoreasca. Vreti cumva sa mergeti la notar si sa platiti cel putin 1.000 lei noi, cand puteti sa platiti doar 19 lei la judecatorie? Oricum reclamantul plateste, si daca va intelegeti in privinta impartelii nu platiti nici avocat, nici expertiza.
3. toti ies din indiviziune. atat reclamantul, cat si paratii.
4. avantajul este ca costa mult mai ieftin (taxa de timbru 19 lei + timbru judiciar de 0,30 lei) fata de cel putin 1.000 lei la notar. Avantajul este al tuturor coindivizarilor, pentru ca fiecare isi face acte pe bucatica lui de teren.
5. dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila faceti actele cadastrale doar pentru terenul dvs., asta in cazul in care doriti sa instrainati terenul.
Pentru iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca nu este nevoie sa faceti Cartea Funciara.



Pentru iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca sunt necesare certificatele de deces ale defunctilor. Ce fac daca acestea nu sunt la mine si persoana care le detine(unul dintre mostenitori) nu vrea sa le dea?
Buna ziua,

Bunicii mei au avut 7 copii.
- Mama (fiica bunicilor) a murit acum 14 ani, bunica a murit acum 5 ani fara a se deschide succesiune. Anul trecut a murit unchiul meu (fratele mamei), iar anul acesta a murit bunicul.
Acum vrem sa deschidem succesiune asupra pamintului (casa au dat-o unchiului care a murit cu act de vanzare cumparare fara nici o clauza)
Din pacate, toate actele (certificate deces bunici,titluri de proprietate) sunt detinute de sotia unchiului care a murit, iar aceasta nu vrea sa le prezinte.
Vreau sa mentionez ca obiectul succesiunii (pamintul) a fost vandut (impropriu spus) de catre unchiul meu printr-o chitanta de mana fara a ne cere acordul sau a ne instiinta cu toate ca acesta nu ii aprtinea.
Care ar fi calea ce trebuie urmata? cum putem obtine certificatele de deces?