avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate geov

Activitate geov

Răspuns la discuția plata CO in bonuri cadou
o seara placuta
Răspuns la discuția plata CO in bonuri cadou
ma puteti indruma ce sa fac mai departe , in acesta situati sunt foarte multi din aceasta firma ( de fapt toti agentii care si-au dat demisia au primit aceste bonuri )

multumesc
Buna ziua,

In anul 2000 am efectuat un curs de calificare ca agent paza, sustinand examenul in prezenta celor de la Ministerul Muncii si Politie la S.C. Cobra Security SRL, unde am si lucrat pana in anul 2009 Octombrie, avizat si cu drept de port-arma in timpul executarii serviciului.
Din luna Noiembrie 2009 m-am angajat la o alta societate de paza, insa cand am dus dosarul pt. avizare la Politie, acestia au cerut ATESTATUL .
Am intocmit un alt dosar pt. Politia Capitalei (de unde se ridica acest ATESTAT), insa aici am intalnit o alta problema, ca cei care am sustinut cursurile de calificare ca agent paza pana in 2003 nu putem ridica aceste ATESTATE deoarece Ministerul Muncii nu a dat un raspuns solicitarii celor de la Politie daca sa ne elibereze aceste ATESTATE. Acestia din urma zicand sa fac din nou cursul de calificare.
Cred ca este o aberatie (si numai la noi se poate intampla) sa ma calific de doua ori pe aceiasi meserie, odata ce a fost avizata, sustinuta de si in prezenta celor din Ministerulu Muncii.


va multumesc
buna ziua ,

mi-am dat demisia dintr-o firma de paza in luna decembrie , mi-au platit concediul de odihna restant pe 2 ani ( 2008-2009 ) in bonuri cadou , este legal ?

cu stima
geo visan
intrebare:
daca sunt in CO fara plata dar de fapt ma obliga sa vin la serviciu ce se intampla cu cazurile de malpraxis ?( sunt prezenta sau .......?)
Răspuns la discuția Suspendare
Multumesc mult si o seara excelenta
Răspuns la discuția Suspendare
credeti ca este tarziu sa imi castig drepturile ( CO ,ore suplimentare ) prin reclamatie la ITM ? Intradevar se efectueaza cercetare disciplinara , deoarece au zis clar ca vor diminua din posturi si este exclus somaj ( iar eu am refuzat sa imi dau demisia acum 5 luni)

Discuție Suspendare
Buna seara,

Pana ieri "am lucrat "la o firma de paza ( de aproape 12 ani ) cand m-au anuntat ca sunt suspendat pana marti cand trebuie sa ma prezint la o convocare, motivul ar fi neindeplinirea atributiunilor de serv .( mentionez ca am lucrat zilnic de la ora 06:00 pana la 17:00,18:00 etc. inclusiv sambata , duminica ) concediul de odihna nu mai zic in 12 ani am avut 44 zile de CO.In cateva luni firma se va vinde si trebuie sa gaseasca motive ptr a concedia din personal.Ani de zile am lucrat si la program de 24 cu 48 fara sa plateasca ore suplimentare sau sarbatori legale.In contract scrie de program de 8 ore.
As vrea sa stiu daca au dreptul sa ma concedieze ( chiar si cu aceasta convocare) si ce drepturi de plata am ( concedii neplatite, ore suplimentare si sarbatori legale de asemenea neplatite ) nu mai zic ca o parte ( cam trei sferturi ) din salariu nu era prevazut in cartea de munca si era sub forma de bonus lunar.

Cu stima.