avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate demenyandreea35

Activitate demenyandreea35

Răspuns la discuția contract inchiriere apartament
Am sunat ieri la un cabinet de notar si am intrebat.Mi s-a spus, ca aceste contracte de inchiriere sunt conventii civile care sunt valabile si fara o legalizare a lor.Au zis ca faptul ca o legalizez la ei nu ofera nimic mai mult, si ca este valabil si asa incheiat intre cele doua parti.
Buna ziua.As dori sa stiu ce valabilitate are un contract de inchiriere de apartament incheiat intre doua persoane fizice?Am gasit model de inchiriere, insa as dori sa stiu daca este valabil fara legalizarea unui notar?Ma intereseaza cata siguranta imi ofera un contract civil intre doua persoane fizice in caz de nerespectare fara o legalizare.va multumesc
Buna ziua.Am o prietena care ca si mine este in CIC si m-a rugat sa va adresez o intrebare in numele ei, intrucat nu are posibilitatea sa plateasca o consultatie la avocat.Ea are sotul plecat in strainatate si urmeaza sa plece si ea pentru 6 luni la el cu copilul.Intrebarea ei este daca acest lucru este posibil fara a pierde indemnizatia.Din cate stiu, cand am depus eu actele pentru indemnizatie, am dat o singura declaratie, cum ca daca incep munca anunt primaria.Eu am sfatuit-o sa plece linistita, nu cred ca acest lucru poate duce la pierderea indemnizatiei.Am sfatuit-o bine?Sau daca nu poate imi spuneti unde gaseste legea din care reiese ca pe perioada indemnizatiei nu poate parasi tara.Va multumesc.
Răspuns la discuția ping-pong intre ITM si CAS
Buna ziua.Multumesc pentru interesul acordat, pentru raspunsurile date.As dori acum sa ma lamuriti intr-o alta problema.Azi a venit angajatorul si mi-a adus banii, dar nu toti.Ca sa intelegeti...in momentul in care am ramas gravida, am cerut sa-mi treaca pe cartea de munca salariul real.Numai ca nesimtirea de pe atunci l-a facut sa-mi ceara sa renunt la 200 ron, care era diferenta la impozitul platit pt suma marita, pentru ca vezi Doamne, el cu atata platea mai mult pt mine.Neavand ce sa fac am acceptat pentru ca ma gandeam ca treaba asta ma ajuta cand nasc la indemnizatie.Dar acum, ca mi-a adus banii, mi-a retinut in continuare acei 200 ron, spunand ca asta a fost intelegerea.I-am spus ca nu mi se pare normal, pentru ca el acum nu mai plateste impozitul acela, si pentru ca oricum el isi recupereaza banii de la CAS.A zis ca nu il intereseaza.L-am intrebat ce a trecut pe statul de plata pe care bineinteles ca nu mi l-a adus sa-l semnez, si a zis ca a trecut suma reala, adica cat trebuia sa-mi dea.Si m-a amenintat ca daca nu imi comvine, atunci se duce si imi micsoreaza salariul.Intrebarea mea este daca poata sa faca acest lucru acum ca eu sunt in concediu prenatal.Eu din cate stiu, el nu are voie sa-mi mai modifice salariul acum.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția ping-pong intre ITM si CAS
Ok, asta am inteles, dar eu am dreptul sa obtin o copie dupa statele de plata fara acordul firmei?Ca eu asa am inteles ca eu ca si persoana fizica nu am nici un drept, chiar daca sunt actele legate de activitatea mea...
Răspuns la discuția ping-pong intre ITM si CAS
Multumesc pentru sfat.am incercat sa vad despre ce este vb in aceasta lege, dar sincer nu am inteles mare lucru.Imi puteti spune in cuvinte simple ce inseamna de fapt?va multumesc
Răspuns la discuția ping-pong intre ITM si CAS
Buna ziua din nou.Cred ca nimic pe lumea asta nu este mai prost organizat decat legile in tara noastra.Ma scuzati pentru cum ma exprim, dar eu una nu mai inteleg pentru ce se mai fac legi in tara asta atata timp cat nimeni nu le respecta.Ieri am fost pasata de la ITM la CAS.Cand credeam ca directoarea de la ITM mi-a dat solutia magica pentru a avea si eu o sansa sa imi obtin banutii cuveniti, azi la CAS m-am izbit de alte raspunsuri cel putin ciudate...Mi s-a explicat ca eu nu am nici un drept sa stiu situatia mea legat de concediile mele, ca aceste treburi se discuta cu angajatorii, si ca degeaba voi depune reclamatie, pentru ca nu se va rezolva.Si mi s-a sugerat sa angajez un avocat...Ma intreb eu atunci, pentru ce mai exista atatea legi daca tot nu putem beneficia de ele?De unde sa-mi permit eu avocat acum, cand nu am avut bani nici macar de bilet de autobuz, am mers pana la ei pe jos aproape 2 km, cu burta pana la gura...Se pare ca pot muri de foame impreuna cu copilul meu, si nu intereseaza pe nimeni.Am cerut sa-mi spuna daca s-au depus concediile medicale...au zis ca da, pe ianuarie, si ca pentru februarie mai e timp pana pe 25 martie...pai eu din cate am inteles,, aceste documente se depun pana in 5 a lunii urmatoare, nu pana in 25...Si daca astept pana pe 25 ce voi rezolva?Nimic.Daca merg la ITM sa cer sa vad statul de plata care din cate stiu eu se depune tot pana la acea data, ma vor refuza si ei, spunand acelasi lucru, cum ca eu ca si angajata nu pot cere asa ceva.Probabil ca pe acel stat de plata va figura o anume suma, cu o semnatura oarecare, dar asta fara sa fi semnat eu si fara sa primesc vreun ban...
Nu stiu efectiv incotro sa ma mai indrept...ma gandeam sa depun totusi o reclamatie la biroul juridic la CAS, pt ca banuiesc ca un raspuns tot trebuie sa-mi dea...ce ma sfatuiti?va rog din suflet sa-mi raspundeti, pentru ca nu stiu ce sa mai fac...
Si poate ma puteti lamuri, daca ii dau in judecata, cam cat dureaza un proces legat de problema mea, si daca se poate cere ca onorariul avocatului sa fie achitat tot de ei...
Răspuns la discuția ping-pong intre ITM si CAS
Mda, asa ma gandeam si eu, doar ca domana de acolo mi-a zis foarte senina, ca ei nu au nici o treaba cu faptul ca eu nu mi-am primit banii, si ca tot ce tine de venituri se reclama la ITM.Multumesc mult pt interesul acordat.
Buna ziua.Am fost azi si m-am interesat in ce mod imi pot obtine banii pe care firma nu mi i-a dat pe concediul de risc maternal si prenatal, unde si cum imi pot depune reclamatiile.Insa mare lucru nu am inteles, am fost pasata precum o minge de ping-pong intre cele doua unitati.Amandoua sustin ca e de competenta celuilalt.Mie mi s-a parut logic si normal sa se ocupe CAS de aceasta situatie, caci din cate am inteles concediile mele trebuiau depuse la ei si nu la ITM, si ei sunt cei care sunt de fapt platitorii, dar prin intermediul firmei.Ma gandeam sa mai fac maine dimineata un drum, sa merg direct la biroul juridic, si sa imi spun pasul acolo.TOtodata as dori sa stiu daca as putea cere acolo sa-mi spuna cineva daca socotelile privind banii sunt corecte, deoarece patronii mei sustin ca au sa-mi dea mai putini bani decat am calculat eu dupa cum spune legea ca trebuie calculat.Va rog sa-mi spuneti daca are rost sa bat drumul, si daca pot cere aceste calcule acolo.Va multumesc
Răspuns la discuția state de plata
Ok, stiu ca se depun pana in 25 a lunii urmatoare, si de aceea aveam si dilema, pentru ca doamna de acolo a zis ca ultimul stat de plata e cel de decembrie si ca din punctul ei de vedere e ok totul...dar dupa calculele mele trebuia ultimul stat de plata ar fi trebuit sa fie pe ianuarie,nu?asta vroiam eu sa vad, daca banii pe care i-am primit pt ianuarie coincid cu ce e pe stat, pentru ca asa cum v-am spus, eu nu am semnat niciodata de cand lucrez pt acesti oameni, adica de 8 ani, nici un stat si nu am primit nici un fluturas...