avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate doina1

Activitate doina1

Buna ziua,
A aparut o problema cu Cuponul de pensie, dupa un an cind totul a decurs normal, si va-si ruga daca se poate sa imi spuneti ce sa intimplat. Eu am domiciliul innConstanta, dar citeva luni pe an stau in Canada la copii. Pentru perioada cind nu stau in tara, am mandatat pe soacra mea sa imi ridice Cuponul de pensie, si sa ma reprezinte. Mentionez ca banii intra pe Card. In ultimele doua luniapar doua cupoane, unul pe numele meu , unul pe numele mandatarei, si mai mult, nu se gasesc, decit cu mare greutate. De la Casa de pensii ni s-a spus ca trebuie facuta alta procura cu adresa din Canada. Nu face sens, pt ca in Canada stau temporar la copii. Spuneti-mi va rog daca procura facuta la Consulatul roman din Canada , unde figureaza ca am resedinta in Romania are valoare , asa cum a avut un an intreg, pina acum. Va multumesc anticipat pt lamuriri Cu stima
Va multumesc frumos
De aici se intelege ca asi mosteni 1/4 din ce ar fi mostenit sotul dupa socru. Asta in cazul in care ar face succesiune. Dar daca nu e facuta succesiune, dupa ce moare soacra, nu mai am dreptu la nimic. Deci concluzia finala este ca NU mostenesc nimic ?
Sotul a decedat Dupa ce a decedat socru, si da, msi are frati( o sora )
Buna ziua, Sotul meu a decedat, eu am un copil din prima casatorie, sotul a avut doi copii din prima casatorie. Eu, ca supravietuitor, am vreun drept la mostenirea casei soacrei mele dupa moartea ei, socrul fiind decedat? Multumesc
Răspuns la discuția cumparare apartament de stat
multumesc mult

Problema mea e ca nu suntem in tara si mama vrea sa puna copii mei sa semneze. Am inteles ca asta implica si obligatia lor ulterioara de a contribui la cheltuieli?
Si ar mai fi ceva, copii ar avea apoi vreun drept sa vinda locuinta daca s-ar aplica legea L247/2005?
multumesc anticipat
Daca mama mea e in curs sa cumpere un apartament de stat conform L112 i care locuieste de 30 ani are nevoie si de semnatura mea ,tatal meu fiind decedat?
in cazul in care obtine aceasta locuinta semnatura mea implica ca ma angajez sa contribui la plata acestuia?
dupa obtinerea apartamentului ,conform L247/2005 poate sa mi-l lase mie sau copiilor mei?
as dori va rog sa stiu daca am dreptul sa mostenesc proprietate de stat care este in curs de cumparare in cazul ca mai detin inca o proprietate.problema e daca am dreptul sa semnez ca urmas daca mai am o proprietate.Locuinta de stat este a mamei mele si ea este acum in curs de a o cumpara si doreste sa semnez ca sa fie sigura ca nu se pierde casa.Puteti sa-mi spuneti va rog ce drepturi am si ce implica asta?