avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters112361

Activitate ContSters112361

Discuție prescriptie
am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care o institutie este obligata sa imi plateasca o anumita suma de bani.
imediat dupa redactarea hotararii am investit-o si am mers la un executor judecatoresc.
executorul a obtinut incuviintarea executarii silite de catre judecatorie.
institutia respectiva a facut contestatie la executare.
este posibil, daca se tot amana solutionarea acestei contestatii la executare timp de 3 ani, sa se prescrie dreptul de a executa hot jud initiala?
Răspuns la discuția despagubiri ANRP- Legea 9/1998
multumesc pentru sfaturi
Am primit de la ANRP decizia privind acordarea de despagubiri banesti in februarie 2008. In aprilie 2008 am expediat catre ANRP actele solicitate. De atunci nu am mai primit niciun semnal. Ce este de facut? Cine face plata efectiv?
Am fost oprit in trafic de un agent de circulatie si pentru ca nu am avut dovada achitarii rovinietei mi s-a intocmit proces-verbal de contraventie si mi-a fost retinut partial certificatul de inmatriculare, fiindumi eliberata dovada de circulatie pt 15 zile.
Spun partial retinut intrucat agentul de circulatie mi-a rupt certificatul de inmatriculare restituindu-mi anexa cu ITP-ul considerand ca imi va fi necesara daca voi fi orpit in cele 15 zile de un alt coleg al sau.
Stie cineva daca exista temei legal care sa permita detasarea anexei certificatului de inmatriculare de catre agentul de circulatie?
Voi putea prezenta de acum la control un certificat de inmatriculare cu anexa rupta(detasata)?
Ce ma sfatuiti sa fac?
procesul-verbal a fost incheiat in data de 11.10.2009, iar eu am semnat de primire in data de 13.11.2009, data existenta si pe stampila postei de pe plic.
multumesc
va multumesc pentru raspunsuri
nedumerirea mea era cum se calculeaza termenul de 30 de zile de comunicare a PV de contraventie?!?!?!
Am fost oprit in trafic pe 11.10.2009 ora 0,30 si dupa verificarea tutror actelor am fost amendat pt ca nu am purtat centura de siguranta, desi eu am purtat centura, insa pana s-a deplasat agentul la masina eu am dat-o jos. Bineinteles ca am refuzat sa semenz PV de contravetie considerandu-l un abuz al agentului de circulatie (daca nu a reusit sa gaseasca absolut nimic in verificarea tuturor actelor posibile, s-a gandit ca nu purtam centura).
Ma intereseaza ce sanse de castig as avea in instanta avand in vedere ca nu exista dovada video ca nu am purtat centura de siguranta.
Pe de alta parte, imi poate spune cineva cum se calculeaza termenul de 30 de comunicare al procesului-verbal? Procesul-verbal a fost incheiat pe 11.10.2009 ora 0,30 si mi-a fost comunicat in data de 13.11.2009. Se ia in calcul data expedierii de catre agentul constatator sau data la care eu am intrat in posesia procesului-verbal?
Va multumesc anticipat.