avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaStancu

Activitate MihaelaStancu

va multumesc mult pentru raspuns.
imi pare rau ca v-am iritat cu revenirea mea dupa postarea mesajului initial si primirea primelor raspunsuri. am indraznit sa o fac doar sperand ca voi primi un sfat privind obtinerea necesarei adeverintei si confirmarea ca interuperile deplasarilor nu conduceau la anularea incadrarii in prevederile D. 112.

va multumesc, din nou, mult pentru toate clarificarile facute de dvs si care mi-au fost de un real folos si va promit ca voi citi regulamentul privind postarile in forum - pct. 3.3 - si ca nu voi mai relua acest subiect
w.e. linistit !
Va multumesc mult pentru raspuns. Asa cum am spus am lucrat, cu intreruperi la fiecare 3 luni, anii mentionati intehral (nu mi-era clar nici daca perioada prevazuta in Decret se referea la luni consecutive, fara interuperi). Nu am stiut insa despre acest Decret (si nici nu am fost atentionata de nimeni) si acum nu stiu in ce masura mai pot solicita (si cui) dovada necesara si nici daca se va putea recalcula corespunzator de catre Casa de Pensii pensia deja calculata.
Va doresc o zi buna si inca o data multe multumiri.

am lucrat in perioada 1984-1989 (exceptand anul 1987) in Irak - Baghdad, cu revenire in tara pentru cca 2 saptamani la fiecare 3-4 luni. ma incadrez in predeverile decretului 112 ?
va multumesc pentru raspuns.
multumesc mult pentru raspuns. asa banuiam si eu. zi buna!
as dori sa stiu daca exista cai de atac pentru recuperarea unui comision de intermediere intr-o afacere de export efectuat de o firma romaneasca (in 1989-1990) catre o firma irakiana. firma romaneasca a incasat integral (inclusiv valoarea comisionul datorat intermediarului irakian) dar nu si-a onorat datoria de plata catre intermediar (exista contract in acest sens). va multumesc pentru raspuns si va stau la dispozitie pentru orice date suplimentare ce ar putea fi necesare.
Răspuns la discuția spor vechime
multumesc mult.
lucrez intr-o companie privata.
in contractul individual de munca nu este specificat sporul de vechime (exista "rubrica" urmata de puncte-puncte si nicio alta prevedere a contractului nu mentioneaza includerea sau nu a acestui spor in salariul de baza!)
in acest sens spuneam daca dpdv legal sporul de vechime poate fi considerat inclus in salariul brut IMPLICIT si nu EXPLICIT. de fapt, as vrea sa stiu care este salariul meu "de baza" (net) in aceste conditii, avand salariul brut/net pe care le-am mentionat (1819/1300).
sper sa fi reusit sa fiu clara.
va multumesc inca o data.
seara frumoasa!
Răspuns la discuția spor vechime
multumesc.
ceea ce nu imi era/este clar : daca exista obligativitatea inscrierii sporului de vechime in contractul individual de munca (respectiv mentionarea EXPLICITA a sporuluide vechime, in cazul meu de 25%) sau este "subinteles". am un salariu brut (1819) si un salariu net (1300) sa inteleg ca acesta suma (1300) include IMPLICIT si sporul de vechime ?!?
va multumesc din nou !
zi buna!
Discuție spor vechime
la o vechime de 29 si 7 luni si un salariu brut de 1819, care este valoarea sporului de vechime cuprinsa in salariul meu net.
va multumesc.
Discuție spor vechime
trebuie sau nu inscris in contractul individual de munca si daca nu cum se evidentiaza acesta. care este sporul de vechime la o vechime de 29 ani si 7 luni.
doresc sa stiu care sunt prevederile legale privind amenzile si orice alte masuri pe care ADP-ul le poate decide si pune in practica privind autoturismul meu stationat (in vederea predarii in cadul programului "Rabla") in zona blocului in care locuiesc, in conditiile lipsei locurilor de parcare platite disponibile?