avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters112740

Activitate ContSters112740

conflict de munca privind plata orelor lucrate suplimentar
la data de 03.06.2009 tribunalul se pronunta asupra cauzei si-
"HOTARASTE"
' Admite in parte actiunea.....,obliga pirita la plata sumei de: xxxx, reprezentind plata
orelor lucrate suplimentar..."
Pirita face recurs si instanta se pronunta astfel:
" In speta nu s-a facut dovada ca reclamantul a solicitat angajatorului compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite...conf.art.119 alin (1) , 120 C. muncii..."
Fata de acestea, Curtea, constata ... motivul de nelegalitate a hotaririi prevazut de art.304 pct.9 C.p.c....admite recursul ...in temeiul art.312 alin.1-3 si modifica in parte sentinta atacata, va respinge ca nefondata actiunea reclamantului..."
CE S-A MODIFICAT (in parte) DIN SENTINTA DATA DE TRIBUNAL
ce mai pot face ?
functionar public;
referent asistent, 2 ani vechime in grad
am terminat facultatea in 2009, cu diploma de licenta
vechime in munca 15%
conform noii legi de salarizare unitara, in ce grila de salarizare ma incadrez?
Răspuns la discuția pensie fortata
a fost o greseala la tastare
anul nasterii 01.12.1951
Discuție pensie politist
barbat ,nascut la data de 14.02.1957
lucrez in politie din 1977
cind as putea iesi la pensie?
va multumesc!
Discuție pensie fortata
femeie ,nascuta la data de 01.01.1951
angajata din data de 01.01.1981
angajatorul doreste pt. a scapa de povara disponibilizarilor,
sa scape de cei in pragul pensiei;
ce solutii as avea de ales, in situatia in care mi s-ar cere sa plec din institutie mai devreme de data pensionarii :01.10.2010
-pot alege varianta somajului ?
-daca raspunsul este da , acest lucru imi va afecta la pensie
-daca plec din institutie cu 3-4 luni inainte de data limita de pensionare,pot plati personal cotizatia la directia muncii pt a iesi la pensie la termen
va multumesc anticipat !!!
barbat
-nascut in 1955
-lucrez in politie din 1973
-cind ma pot pensiona ?
:(
Răspuns la discuția recurs pierdut
in recurs intimata a cerut reducerea sumei cistigate cu aproximativ 40% pe motiv ca au fost niste greseli de calcul ;
e posibil ca expresia "Modifica in parte sentinta ,in sensul ca nefondata actiunea reclamantului" sa se refere doar la cuantumul sumei de 40%
mentionez ca decizia am citit-o de pe site ,si nu am primit-o prin posta
Discuție salariu;
sunt functionar public si sunt absolvent de studii superioare ;
in momentul incadrarii aveam studii medii,acum pot benificia de salariu corespunzator studiilor absolvite?
Răspuns la discuția recurs pierdut
este vorba despre plata unui nr de ore lucrate suplimentar pe parcursul a 3 ani;
momentan nu mai sunt angajatul acelei societati, in desfasurarea procesului s-a ajuns la efectuarea unei expertize contabile, solicitata de catre instanta.
In urma acestei expertize mi s-a dat cistig de cauza, o suma de bani, suma pecare mi-au virat-o dupa pronuntarea primei sentinte .
nu reusesc sa inteleg ce s-a putut schimba la recurs, in asa fel incit, sa se dea o decizie atit de radicala ?
Discuție recurs pierdut
cum se poate ca dupa un proces ce a durat un an si jumatate mi s-a dat cistig de cauza, pt un conflict de munca, iar la recurs sa pierd procesul?
tinind cont ca dupa prima sentinta am primit deja sumele aferente ,din care am cheltuit o parte din bani,iar acum sunt nevoit sa le returnez ,ba pe deasupra sa platesc si cheltuieli de judecata ?