Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modifica in parte sentinta;
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modifica in parte sentinta;

conflict de munca privind plata orelor lucrate suplimentar
la data de 03.06.2009 tribunalul se pronunta asupra cauzei si-
"HOTARASTE"
' Admite in parte actiunea.....,obliga pirita la plata sumei de: xxxx, reprezentind plata
orelor lucrate suplimentar..."
Pirita face recurs si instanta se pronunta astfel:
" In speta nu s-a facut dovada ca reclamantul a solicitat angajatorului compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite...conf.art.119 alin (1) , 120 C. muncii..."
Fata de acestea, Curtea, constata ... motivul de nelegalitate a hotaririi prevazut de art.304 pct.9 C.p.c....admite recursul ...in temeiul art.312 alin.1-3 si modifica in parte sentinta atacata, va respinge ca nefondata actiunea reclamantului..."
CE S-A MODIFICAT (in parte) DIN SENTINTA DATA DE TRIBUNAL
ce mai pot face ?
In principiu daca solutia a devenit irevocabial prin recurs, atunci sanse nu mai aveti. Exista totusi caile extrordinare de atac - contestatia in anulare sau revizuirea, insa motivele pentru promovarea unei astfel de cai de atac sunt limitativ prevazute de lege. Fara avocat nu cred ca poti gasi vreo chichita.
Succes.
daca reclamantul nu a facut recurs... caile extraordinare de atac nu pot fii folosite de acesta!!!
in schimb... pentru ca este vorba de drepturi salariale... termen prescriptie 3 ani ... consultati un avocat si introduceti la tribunal o alta actiune!!!
de data asta intemeiati cat mai corect actiunea... consultati si un avocat!!!
balantines a scris:

conflict de munca privind plata orelor lucrate suplimentar
la data de 03.06.2009 tribunalul se pronunta asupra cauzei si-
"HOTARASTE"
' Admite in parte actiunea.....,obliga pirita la plata sumei de: xxxx, reprezentind plata
orelor lucrate suplimentar..."
Pirita face recurs si instanta se pronunta astfel:
" In speta nu s-a facut dovada ca reclamantul a solicitat angajatorului compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite...conf.art.119 alin (1) , 120 C. muncii..."
Fata de acestea, Curtea, constata ... motivul de nelegalitate a hotaririi prevazut de art.304 pct.9 C.p.c....admite recursul ...in temeiul art.312 alin.1-3 si modifica in parte sentinta atacata, va respinge ca nefondata actiunea reclamantului..."
CE S-A MODIFICAT (in parte) DIN SENTINTA DATA DE TRIBUNAL
ce mai pot face ?

:stunned: art. 40 alin.2 lit c) codul muncii zice cu totul altceva!!!

15.23:
ART. 312 cod pr. civ.
Instanţa poate admite recursul, îl poate respinge sau anula ori poate constata perimarea lui.
În caz de admitere a recursului, hotărârea atacată poate fi modificată sau casată, în tot sau în parte.
Modificarea hotărârii atacate se pronunţă pentru motivele prevăzute de art. 304 pct. 6, 7, 8 şi 9...
ctynn, utilizator