Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs impotriva hotararii de divort, aplicabilitatea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs impotriva hotararii de divort, aplicabilitatea dispozitiilor Noului Cod civil

am primit cererea de recurs la procesul de divort. prin cererea de recurs reclamanta recurenta solicita casarea sentintei date de tribunal in apel si rejudecarea acestuia conform art. 312 alin.3 deoarece considera ca hotararea data de tribunal prin care respinge apelul o considera nelegala si netemeinica.Mentionez ca in prima instanta s-a respins actiunea reclamantei invocandu-se prevederile vechiului cod civil in baza caruia nu se poate invoca de catre reclamant propria culpa.
Va rog sa-mi raspundeti daca procesul de divort a fost inregistrat in 02.03.2011 si solutionarea lui s-a facut prin sentinta data in 01.06.2011 se poate invoca in cererea de recurs casarea sentintei date de tribunal in apel pentru ca nu s-au aplicat prevederile noului cod civil prelevandu-se de prevederile art.379 alin.1 si prevederile art.388 ale noului cod civil.
va multumesc
va depune o alta cerere de divort pe noul cod civil.
eu ma refeream la recurs, asta o putea face si fara sa foloseasca caile de atac apel si recurs