avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate denisa88

Activitate denisa88

Buna seara,

Am cateva intrebari si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai detaliat.O sa redactez intocmai foaia pe care am primit-o,fara a mentiona numenel persoanelor fizice sau juridice.

In data de 18.09.2014 am fost chemata de catre directorul resurse umane pentru semnarea NOTIFICARE PREAVIZ/INSTIINTARE CONCEDIERE INDIVIDUALA in care se specifica urmatoarele:
Avand in vedere:
-decizia nr 11 din 11.09.2014 a consiliului de administratie al societatii prin care s-a decis desfiintarea unui numar de 4 posturi din departamentul <X>
- referatul 42341/18.09.201 intocmit de R.V. in calitate de supervizor al departamentului <X> in care se arata ca departajarea salariatilor care ocupa functiile de .... s-a facut tinand cont de rezultatele evaluarii profesionale a activitatii
Va comunicam urmatoarele:
1. Postul dvs va fi desfiintat in temeiul ar 65 din legea 53/2003
2. Ca urmare a acestui fapt,contractul dvs individual de munca va inceta in termen de 20 de zile de la comunicarea prezentei notificari
3. In cadrul firmei nu exista nici un post vacant conform pregatirii dvs
4.La expirarea termenului de preaviz se va proceda incetarea contractului cu societatea in conformitate cu dispozitiile art 65 si 75 din legea 53/2003 prin emiterea unei decizii de concediere.

Acum vin intrebarile mele:
1. Cum pot demostra legal ca departajarea angajatilor nu s-a facut prin criteriul evaluarii profesionale?Exista o persoana care a luat un calificativ inferior mie la evaluare,dar totusi a ramas angajata.
2.In notificare spune ca au fost desfiintate 4 posturi,dar au fost chemate la resurse umane doar 3.La mai multe insistente despre a 4-a persoana mi s-a raspuns ca e vorba despre postul unei angajate careia i s-a intocmit referat pentru 3 zile de absente nemotivate. Se poate desfiinta un post in aceste conditii?
Mentionez ca acea persoana al carui calificativ este inferior, a fost anuntata in aceeasi zi ca si mine,doar verbal despre disponibilizare,dar nu s-au inaintat toate demersurile.Tocmai de aceea s-a inventat si povestea cu desfiintarea postului ocupat de persoana cu referat pentru absente nemotivate.

VA ROG,INVATATI-MA CE SA FAC SI UNDE SA MERG?
Se poate afla continutul unei sentinte penala daca ii cunosc doar numarul si anul in care a fost emisa sau trebuie sa aflu si locul din care a fost emisa? Multumesc anticipat!!!
BUNA SEARA,

IN URMA INVENTARULUI DE LA INCEPUTUL ANULUI S-A CONSTATAT O LIPSA IN GESTIUNE IN VALOARE DE 2.4 MLD LEI VECHI...DUPA O SEDINTA IN CADRUL FIRMEI S-A HOTARAT CA UNORA DINTRE ANGAJATI SA LI SE RETINA O PARTE DIN SALARIU...
LA MINE,SPRE EXEMPLU ESTE O VALOARE DE 40% DIN SALARIU...DAR LA CEILALTI ANGAJATI NU ESTE ACELASI PROCENT...DECI, PRIN URMARE NU STIU CRITERIUL PRIN CARE S-A LUAT ACEASTA DECIZIE..
URMEAZA CA IN VIITORUL APROPIAT SA PRIMIM UN PROCES VERBAL PRIN CARE NE FACEM DE ACORD SA PLATIM ACEA SUMA...

INTREBARILE MEA SUNT:

SA SEMNEZ ACEL PROCES VERBAL?
DACA NU-L SEMNEZ POT RISCA SA FIU DATA AFARA?
STIU CA NU ESTE LEGAL ACEL PROCES, DAR DACA NU-L SEMNEZ, UNDE POT RECLAMA ACEASTA NEREGULA?

MULTUMIRI ANTICIPATE!!!
Răspuns la discuția salariu/fluturas
venit net = 1633-151-7-79-192=1204 acesta este ok

venit net- deducere de baza =1633-180=1453 (baza de calcul)

pe cand la mine pe fluturas aceasta suma este de 1216

daca la suma de 1453 aplic impozitul pe salariu de 16% rezultatul este de 1221....

asadar unde este corectitudinea?????
buna seara,

acum cateva ore am primit statul de salariu insa am o foarte mare nelamurire...am intrat pe toate site-urile posibile de calcul al salariilor dar nimic nu coincide cu fluturasul meu de salariu.
o sa exemplific exact cum arata fluturasul meu de salariu

luna iulie

salariu tarifar 1055
zile lucrate 21
salariu realizat 1007
zile CO 1
Sume CO 50
Ore suplimentare 32
Sume Ore suplimentare 384
Total venit net 1633
pensie 151
somaj 7
Fond sanatate 79
Deducere de baza 180
Tichete masa(22*8.72) 192
Venit net 1204
baza de calcul 1216
impozit 195
Salariu Net 1009

tichetele de masa au ramas aceleasi la numar cu conditia ca impozitul sa fie luat din salariu.asta este ok, dar ma intereseaza de ce e diferenta intre venitul net si baza de calcul. v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.

multumesc anticipat
BUNA SEARA,

MA AFLU IN SITUATIA IN CARE MAMA SOTULUI A DECEDAT,LASAND IN URMA UN CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE CU CLAUZA DE INGRIJIRE.AJUNGAND LA GARDA FINANCIARA MI S-A SPUS CA NU ESTE TOCMAI CORECT CONTRACTUL,DEOARECE CONTINE ACEA CLAUZA.

ACUM INTREBAREA ESTE:

EXISTA VREO METODA DE A ANULA ACEA CLAUZA FARA A-SI DA ACORDUL FRATII SOTULUI MEU?

DACA DA, CARE AR FI ACEEA?


MULTUMESC ANTICIPAT!!!