avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate piccione

Activitate piccione

Răspuns la discuția ochelari decontati de firma
Buna seara!
Imi puteti spune daca exista si vreo deducere din partea statului pentru angajator daca acesta din urma plateste achizitionarea ochelarilor de protectie cu filtru PC ?
Buna ziua,

Am gasit masina gazata in parcare, firma de asigurari mi-a dat o hartie de intrare in reparatie cu mentiunea ca sa fie intrebati de service inainte de a incepe operatia de vopsire. Am fost la un service mare din Bucuresti si am intrebat ce e cu acea mentiune....adica e posibil sa imi refuze vopsirea completa ? Ei au zis ca nu e nicio problema ! Au vopsit-o si fiindca acolo se afla o cunostinta din facultate sef la caroserie l-am rugat sa imi dea masina pana vine acceptul de plata (trecusere deja o luna)...ca sa plecam si noi in un concediu ! Acum la o luna de cand am luat masina...ma suna de la service si imi spun ca s-a REFUZAT acceptul de plata !!! :O Am sunat la casco si mi-au zis ca "GAZAREA" nu este inclusa in reparatii pe casco, desi eu am full casco. Am ramas masca.... Acum intrebarea e .... De ce reprezentantul asiguratorului care mi-a dat aceea hartie de intrare in reparatie nu m-a informat ca gazarea nu e inclusa in polita casco ?? Si de ce reprezentantul service-ului nu stia chestia asta ?? Din cate am inteles pe forumuri ca nu iti da masina pana service-ul nu incaseaza de undeva valoarea devizului, dar daca eu am masina ... mai pot sa imi faca ceva ?
am o problema cu reinnoirea acordului de functionare. Este vorba de un cabinet de optica medicala care a inchiriat un apartament la parterul unui bloc de la o persoana fizica intrarea in cabinet este facuta separat de intrarea in scara blocului.

Mi s-a cerut sa merg la vecinii de la parter si de la cei de deasupra sa isi dea acceptul ca noi sa functionam!!! Ce parere aveti ? Sunt indreptatiti sa mi se ceara acest lucru ? Tin sa mentionez ca noi la deschiderea cabinetului in 2000 avem acceptul tuturor locatarilor din bloc ca sa deschidem cabinet de optica medicala.
Buna ziua,

Imi puteti despre ce lege este vorba ? Vreau sa ma pregatesc in cazul in care va fi trecut baietelul meu de 2 luni la intretinere de catre administratie !!!

Sunt scandalizat de faptul ca hotelurile nu te obliga sa platesti in plus daca esti cu copilul dupa tine (cred ca ...pana la 5-6 ani), dar la administratie esti obligat !!

Ma pregatesc de judecata X-(