avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate sherezhada88e

Activitate sherezhada88e

Buna ziua, doresc sa stiu unde pot afla cat mai repede daca am contract de munca la firma la care lucrez. Ei mi-au prezentat mie un contract semnat si stampilat de ei dar eu nu cred ca este valabil. Am fost intermata in spital cu copilul si medicul a spus ca imi poate da medical si pt. mine, le-am spus si lor acest lucru si au spus ca nu e nevoie ca e suficent sa i-au o adeverinta, iar mie imi da de banuit reactia lor.As dori sa aflu daca am sau nu contract de munca la ei si ce anume pot sa fac daca nu am si am fost pacalita.Mentionez ca m-am angajat cu inceputul luni aprilie.Va multumesc anticipat, o zi frumoasa!!
Răspuns la discuția OBLIGAT SA PLATESC????
Buna seara, in primul rand va multumesc din suflet pt. raspunsurile dv., am fost azi si am vorbit la firma de leasing pt. inceput masina este a sotului care intre timp a fost inchis in Turcia masina a fost furata pe 25 mai 2009, dar contractul sa stopat abia in data de 03.11.2009, iar firma de leasing au trimis abia in data de 04.11.2009 cerere de despagubire catre firma de leasing, ulterior firma de leasing a primit un raspuns de la firma de asigurare in care le comunica rezultatul anchetei iar acesta este: firma de asigurare a trimis cheia la un service autorizat si sa constatat ca nu coincide data declarata de el cu data care apare pe cheie si ca respinge dauna totala. Mai mentionez ca rata nu a mai fost achitata din luna februarie 2009, iar din cele 60 de rate doar 16 au fost achitate, in prezent ajungande-se la o suma foarte mare iar firma de leasing a contactat o firma recuperatoare pt. a-si recupera banii. Am niste nelamuriri anume: daca nu se achita ce a mai ramas de plata ce se poate intampla, care sunt consecintele pt. persoana in cauza, cum/sau te pot obliga sa platesti, se mai poate actiona in vreun fel pt. a mai recupera bani de pe asigurare, ce solutii sunt, va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine lamurindu-ma la toate aceste interbari!! Va multumesc anticipat si din tot sufletul!!!
Răspuns la discuția OBLIGAT SA PLATESC????
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. O zi buna!
Buna ziua, am si eu o intrebare, in cazul unei masini furate daca nu s-a mai platit leasingul la ea de cand a fost furata (mai 2009) pana in prezent si nu sa actionat in nici un fel, masina nu a fost gasita, nici bani nu i-am recuperat, iar anul aceasta in luna mai expira termenul de a mai da in judecata firma de asigurari, firma de leasing ma poate obliga sa platesc ratele care nu le-am achitat in tot acest timp?
Răspuns la discuția AJUTOR! Legea 202/2010!!!
Va multumesc pt. raspunsurile dv. sincere!
Totusi am o nelamurire, anume, daca nu poate apela deloc la justitia romana, atunci cum de poate beneficia de zilele castigate prin munca ajutandu-l sa se poata elibera mai devreme? Asta nu e tot un beneficiu?
Va multumesc! O zi frumoasa!
Răspuns la discuția AJUTOR! Legea 202/2010!!!
Imi cer scuze, m-am exprimat eu gresit. Am inteles ca legea respectiva se aplica in cazul in care ai recunoscut fapta,si iti poate reduce o treime din pedeapsa.Tinand cont de faptul ca si justitia romana i-a recunoscut si acceptat pedeapsa, de ce nu ar putea apela si el la legile statului roman?
Va multumesc!
Răspuns la discuția AJUTOR! Legea 202/2010!!!
Imi puteti spune cam cat la suta se si poate pune in aplicare legea? Si daca intr-adevar ne putem agata de aceasta sansa? El lucreaza are si cateva zile castig nu are rapoarte, nu are antecedente penale, are evidentieri, si in plus avem si un copil mic de 2 ani pe care nu il vede destul de des pt. ca nu pot merge mereu cu cel mic la vizita.Cat i s-ar reduce din pedeapsa?
Buna ziua, sotul meu este inchis pt. trafic de droguri, a fost prins in Turcia si a primit 6 ani si 3 luni sentinta data de tribunalul turc, ulterior recunoscuta si de statul roman pt. a putea veni in tara sa isi ispaseasa pedeapsa. In prezent isi ispaseste pedeapsa in tara, venind prin transfer si executand deja 2 ani si 3 luni, zi la zi din cei 6/3 ani.Intrebarea mea este uramatoarea: Poate beneficia si el de legea 202/2010 (cunoscuta ca fiind “legea micii reforme in justitie”)?? El in Turcia a declarat ca stai ce era in rucsac?
Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!!!
Va multumesc pt raspuns!
dar nu i-au indemnizatie de somaj i-au indemnizatei de crestere si ingrijire copil. venitul meu este de 800 nu am alt venit si ma intretin singura pt ca sotul meu este inchis la penitenciat in plus bursa este sociala