avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru florentina

Activitate dumitru florentina

Discuție Proprietate
Ce pot face in cazul in care suprafata de pe titlul de proprietate este mai mare decat suprafata fizica existenta?
Diferenta este de 1750 mp.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Ce este de facut in cazul in care suprafata terenului este mai mica decat cea de pe titlul de proprietate? Masuratorile au fost efectuate de un angajat al Oficiului de Cadastru. Urma sa fac succsiunea, dar nu stiu ce trebuie facut, deoarece suprafata lipsa este de cca. 1750 mp
Buna ziua!
La scoala in care lucrez, decontarea navetei se face dupa "ochi frumosi"cred, deoarece, din totalul celor care au depus cereri, au fost platite doar 3. Nu ni s-a motivat refuzul. Stiu ca decontarea se face de catre primarie, dar totusi....
Ce am putea face?
Buna ziua!
As dori sa aflu daca se mai poate introduce o actiune judecatoreasca impotriva autorului unui accident auto dupa 5 ani. La data accidentului, 14 feb 2009, persoana accidentata a primit o suma de bani de la sofer - fara martori, cred - si a declarat ca nu merge la IML, nu are pretentii... . Cazul a fost cercetat de Parchetul de pe langa Judecatoria sect 6 si soferul a primit NUP. Acum, persoana accidentata s-a razgandit si tot ameninta cu judecata; presupun ca mai vrea bani. Mai poate cere ceva dupa 5 ani? Mentionez ca a sarit efectiv in fata masinii: nu era trecere in apropiere, masina abia plecase de pe loc la semafor etc
Multumec frumos anticipat!
daca as dori sa deschid un alt magazin, pe aceeasi strada, cu acelasi profil...ce acte imi sunt necesare si care sunt pasii?
Răspuns la discuția Testament
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Discuție Testament
Am o matusa vaduva (78 ani). Are un fiu oligofren (54 ani),internat in spital in momentul actual. A facut un testament la notar prin care lasa casa dupa moarte unor straini,sot-sotie, cota parte 1/2. In testament se mentioneaza ca are un copil. Atat! Scopul ei era sa isi lase copilul asigurat! Eu cred ca a gresit cu acest act care nu prevede nici ca acesti "mostenitori" o vor ingriji pe ea, iar despre fiu nu se aminteste nimic! As dori sa stiu daca este corect intocmit acest act,conform cu dorintele ei!
Răspuns la discuția Donatie sau act vanzare-cumparare
Imi ver scuze,dar nu am mai putut urmari subiectul!
Tatal meu ,vaduv, ar vrea sa-i faca donatie unui fiu al meu.Eu mai am doar o sora si inca doi baieti.Fiul meu in cauza,locuieste cu el.
Am un fiu casatorit nelegal si as dori ca tatal meu sa-i treaca pe numele lui casa,acum inainte de "a intra in legalitate ",sa zicem. Cum este mai bine,in asa fel incat sa nu devina bun comun si sa nu poata fi atacat acel act?
Multumesc frumos!